Buğdaylı Kış Çorbası Tarifi

Buğdaylı Kış Çorbası Tarifi

Kış aylarında içinizi ısıtacak çok doyurucu bir sebze çorbası.
(1)
Hazırlama 30 dakika
12 Kişilik

Buğdaylı Kış Çorbası Tarifi için Malzemeler

Buğdaylı Kış Çorbası Tarifi Hazırlanışı

Buğdaylı Kış Çorbası Tarifi Tarifi
  1. Buğday derin bir kaba alınır ve akşamdan bol suyla ıslatılır.
  2. Ertesi gün yıkanıp süzülür ve üzerine 5 santim kadar çıkacak suyla sık sık karıştırılarak haşlanır, yumuşadıktan sonra ocaktan alınır.
  3. Patates, kabaklar ve havuç soyulup yıkanır. Sebzeler ayrı kaplara tavla zarı formunda doğranır. Brokoli yıkanıp kalın sapları kesilir. Çok küçük çiçek demetleri halinde kesilir. Taze soğan ayıklanıp 1 santim kalınlığında doğranır.
  4. Zeytinyağı büyük bir tencereye aktarılıp üzerine yeşil soğan ve havuç eklenir ve orta ısılı ateşte, sürekli karıştırılarak 2 dakika kadar kavrulur.
  5. Üzerine salça ilave edilip 1 dakika daha kavrulduktan sonra sıcak et ya da tavuk suyu aktarılır. Tuz ve karabiber de serpildikten sonra kaynamaya bırakılır.
  6. Çorba kaynamaya başlayınca buğday, kabak, brokoli ve patates eklenip sık sık karıştırılarak sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir.
  7. Limon suyu (nar ekşisi de kullanılabilir) ve dövülmüş sarımsaklar da katılır. Servise sunulurken, her tabağa 1 yemek kaşığı çırpılmış yoğurt koyulur ve çorba sıcak sıcak servise sunulur. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle