Barbunyalı Karalahana Çorbası-Ordu Tarifi

Barbunyalı Karalahana Çorbası-Ordu Tarifi

Osman Müftüoğlu'nun tarifiyle, Karadeniz Bölgesinde çok sık tercih edilen, sağlık deposu bir çorba.
(0)
Hazırlama 1 saat
8 Kişilik

Barbunyalı Karalahana Çorbası-Ordu Tarifi için Malzemeler

Barbunyalı Karalahana Çorbası-Ordu Tarifi Hazırlanışı

Barbunyalı Karalahana Çorbası-Ordu Tarifi Tarifi
  1. Karalahanaları yıkayıp süzdükten sonra saplarıyla beraber çok incecik doğrayın, bir kaba koyun. Öbür sebzelerle karıştırmayın. Pazıyı yıkayıp incecik doğrayıp büyük bir kaba koyun. Üzerine yemeklik incecik doğranmış soğan, pirinç tanesi doğranmış sarımsakları ekleyin. Pırasayı boylamasına 2’ye bölüp incecik dilimleyerek ilave edin. Havucu rendeleyip onu da ekleyin.
  2. Şimdi büyükçe bir tencereye 10 bardak içme suyunu koyup orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Su kaynamaya başlayınca önce karalahanayı koyup, 10 dakika kadar pişirin. Çünkü karalahana geç pişen bir sebzedir. Artık kalan tüm sebzeleri tencereye aktarabilirsiniz.
  3. Ara sıra karıştırarak yaklaşık 30 dakika pişirin. Şimdi de barbunya, tereyağı ve yıkayıp süzdüğünüz kalın bulgur, tuz, karabiber ve pul biberi ilave edin.
  4. Bir taraftan sürekli karıştırırken bir taraftan da tuz serper gibi mısır ununu çok azar azar ilave edin. Dikkatli olun yoksa mısır unu topak topak olur.
  5. Karıştırmaya devam ederek 7-8 dakika daha pişirdiğiniz çorbayı sıcak olarak servise sunun. Bu çorba biraz katı kıvamlı olarak yapılır. Yemek yerine geçer.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle