Bademli Üzümlü Pilav Tarifi

Bademli Üzümlü Pilav Tarifi

Badem ve üzüm bu pilav tarifine çok yakıştı
(1)
Hazırlama 45 dakika
4 Kişilik

Bademli Üzümlü Pilav Tarifi için Malzemeler

Bademli Üzümlü Pilav Tarifi Hazırlanışı

Bademli Üzümlü Pilav Tarifi Tarifi
  1. Bademler kabukluysa bol sıcak suda yarım saat beklettikten sonra kabuklarını soyun. Soyduğunuz bademleri küçük bir teflon tavaya koyup orta ısılı ateşte, yağ eklemeden tahta bir kaşıkla karıştırarak kavurun. Üzerleri hafifçe sararan bademleri ocaktan alıp bir kenarda bekletin. (isterseniz bademleri fırında da kavurabilirsiniz)
  2. Üzümleri üzerine çıkacak kadar ılık suda 20 dakika kadar bekletin.
  3. Diğer taraftan, pirinci derin bir kaba koyup üzerine 4-5 su bardağı kaynar su aktardıktan sonra 1 çay kaşığı da tuz atın. Pirinci kaynar suda yarım saat kadar bekletip süzün. Bol suyla tekrar yıkayıp süzün.
  4. Zeytinyağını orta boy bir teflon tencerede, orta ısılı ateşte kızdırın. Yağ kızmaya başlar başlamaz pirinci tencereye aktarın. Tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak pirinç nişastasını dışarı verinceye kadar, 4-5 dakika kavurun.
  5. Üzerine sıcak et ya da tavuk suyunu aktarıp,üzüm ve tuzu da ekledikten sonra orta ısılı ateşte pirinç suyunu iyice çekinceye kadar pişirin.
  6. Pirinç suyunu iyice çekince, ocağın altını mum ışığı kadar kısıp üzerine kavurduğunuz bademleri aktarın. Tencerenin kapağını kapatıp pilavı çok kısık ateşte 2-3 dakika daha pişirip ocaktan alın.
  7. Tencerenin kapağını açmadan pilavı en az 20-30 dakika dinlendirin. Servis yapmadan önce aşağıdan yukarıya doğru karıştırın. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle