Zeytinyağlı Ayvalı Kereviz Tarifi

Zeytinyağlı Ayvalı Kereviz Tarifi

Ben bu yemeği pişirirken kereviz yapraklarını da irice doğrayıp tencerenin içine koyarım. Çok hoş bir aroma katar ve çokta vitamin yüklüdür.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Zeytinyağlı Ayvalı Kereviz Tarifi için Malzemeler

Zeytinyağlı Ayvalı Kereviz Tarifi Hazırlanışı

Zeytinyağlı Ayvalı Kereviz Tarifi Tarifi
  1. Kerevizler soyulup kuşbaşı et ya da 1 santim kalınlığında elma dilimi formunda doğranır. Kereviz çok çabuk kararan bir sebze olduğu için, içine limon suyu eklenmiş bol suyun içinde bekletilir.
  2. Sosun hazırlanması için, portakal suyu, rendelenmiş portakal kabuğu ve un derin bir kaba koyulup tel çırpıcı ya da çatal yardımıyla iyice çırpılır. Tuz, toz şeker ve karabiber serpilip su eklenerek malzemeler iyice karıştırılır.
  3. Diğer taraftan, soğan incecik yemeklik doğranır. Ayva soyulmadan çekirdekleri ayıklanır. Tıpkı kereviz gibi kuşbaşı et formunda ya da elma dilimi gibi dilimlenir.
  4. Zeytinyağı geniş bir tencereye (çelik tencere kullanılmasını öneririm) aktarılır, soğanlar serpiştirilip 1-2 dakika kavrulur. Üzerine elma dilimi şeklinde dilimlenmiş kerevizler ve ayvalar dizilir.
  5. Hazırlanan sos kerevizin üzerine gezdirilip tencere orta ateşin üzerine oturtulur. Tencerenin kapağı kapatılıp yemek orta ısılı ateşte kaynayıncaya kadar pişirilir. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altı kısılıp ayva ve kereviz yumuşayıncaya kadar pişirilir.
  6. Yemek ocaktan alınıp sıcakken servis tabağına aktarılır. Soğuması beklendikten sonra üzeri ince kıyılmış dereotuyla süslenip servise sunulur.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle