Zeytinli Domatesli Kişloren Tarifi

Zeytinli Domatesli Kişloren Tarifi

Renkleri ile göze tadı ile damaklara hitap eden enfes bir kiş.
(0)
Hazırlama 1 saat
8 Kişilik

Zeytinli Domatesli Kişloren Tarifi için Malzemeler

Zeytinli Domatesli Kişloren Tarifi Hazırlanışı

Zeytinli Domatesli Kişloren Tarifi Tarifi
  1. Un derin bir yoğurma kabına koyulur. Üzerine tuz eklenip karıştırılır. Buzdolabından çıkarılmış yağ ve soğuk su ilave edilip yoğurmaya başlanır. Malzemeler birbirine iyice karışıncaya kadar yoğrulur.
  2. Kulak memesi yumuşaklığında olan ve ele yapışmayan hamur toplanıp üzeri hafif nemli bir mutfak peçetesiyle örtülerek oda sıcaklığında 20 dakika bekletilir.
  3. Diğer taraftan, üzeri için; süt kreması ve süt orta boy bir kaseye koyulur. Tel çırpıcıyla çırpmaya devam edilerek yumurtalar eklenir. Son olarak, rendelenmiş peynir de katılıp karıştırılır. Tuz ve karabiber serpilip bir kenarda bekletilir.
  4. Domatesler ortadan ikiye bölünüp bir santim kalınlığında ve yarımay şeklinde dilimlenir.
  5. Dinlenen kişloren hamuru 24-28 santim çapındaki orta boy ve yağlanmış bir tart kalıbına kenarları 2-3 santim yükseltilerek yayılır. Hamur çatalın ucuyla 4-5 yerinden delinir. Hazırlanan kremalı sos hamurun üzerine aktarılır. Üzerine de domates dilimleri ve dilimlenmiş zeytinler yerleştirilir.
  6. Kişloren 5 dakika önceden 175 dereceye ve alt-üst konuma ayarlanmış fırında 40-45 dakika kadar pişirilip çıkarılır. Dilimlenip sıcak sıcak servise sunulur.
  7. Not: İstenirse domates ve zeytinin yanı sıra; salam, sosis, sucuk, pastırma da kullanılabilir. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle