Soya Soslu Somon Balığı Tarifi

Soya Soslu Somon Balığı Tarifi

Somon balığı dondurulmuş ise çözülmesini beklemeden sosa batırın. Böylece balıklar sosu iyice çekeceklerdir.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Soya Soslu Somon Balığı Tarifi için Malzemeler

Soya Soslu Somon Balığı Tarifi Hazırlanışı

Soya Soslu Somon Balığı Tarifi Tarifi
  1. Temizlenip ayıklanarak fileto edilmiş olan somon balıkları dondurulmuş olarak da alınabilir. Eğer somon balığı bütün olarak alınacaksa, mutlaka balıkçıda temizletilip cep telefonu büyüklüğünde parçalara ayrılmalı.
  2. Soya sosu ve zeytinyağı derin bir kaba aktarılıp üzerine dövülmüş sarımsak ve incecik doğranmış dereotu eklenir. Varsa toz zencefil de ilave edilip tel çırpacak ya da çatal yardımıyla iyice çırpılır. Somon balıkları bu sosa yerleştirilip birkaç kez ters düz edilerek 1-2 saat kadar buzdolabında bekletilir. (somon balığı dondurulmuş ise çözülmesi beklenmeden sosa batırılır) Böylece balıklar sosu iyice çekeceklerdir.
  3. Diğer taraftan, orta boy bir fırın kabı yumuşamış tereyağıyla yağlanıp terbiye sosunda bekleyen balıklar bu kaba yan yana dizilir. Kalan sos da üzerinde gezdirilip 10 dakika önceden 175 dereceye ayarlanmış fırında 25-30 dakika kadar pişirilir. Fırından çıkaılan balıklar servis tabağına yerleştirilip haşlanmış brokoli ve  patates dilimleriyle süslenerek ve sıcak sıcak servise sunulur. İstenirse, 4 yemek kaşığı zytinyağı ve 1 adet limonun suyu mikserde 2-3 dakika çırpıldıktan sonra balığın üzerinde gezdirilebilir.  Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle