Kerevizli Mantarlı Levrek Buğlama Tarifi

Kerevizli Mantarlı Levrek Buğlama Tarifi

Kış sebzelerinin lezzeti balıkla birleşiyor..
(0)
Hazırlama 45 dakika
4 Kişilik

Kerevizli Mantarlı Levrek Buğlama Tarifi için Malzemeler

Kerevizli Mantarlı Levrek Buğlama Tarifi Hazırlanışı

Kerevizli Mantarlı Levrek Buğlama Tarifi Tarifi
  1. Levrek balığını balıkçınıza fileto yaptırın; yani, kılçık ve kemiklerini tamamen ayıklatın. Balık etlerini 10-15 santimlik parçalar halinde doğrayıp yıkadıktan sonra  süzün.
  2. Pazı yapraklarını yıkayıp ince ince doğrayın. Kırmızı dolmalık biberin sapını kesip tohumlarını ayıkladıktan sonra  kibrit çöpü formunda dilimleyin. Taze mantarları yıkayıp boylamasına ikiye ya da üçe bölün (konserve mantar kullanacaksanız, dilimleyin) Kerevizleri soyup yarım santimlik halkalar halinde  dilimleyin.
  3. Zeytinyağını geniş bir tencereye aktarıp kereviz dilimlerini yerleştirin. Üzerine doğranmış pazı yapraklarını ve dolmalık kırmızı biberleri sıralayın. Dilimlediğiniz mantarları da üzerine aktarıp tuz ve karabiberi serpin. Yıkayıp süzdüğünüz levrek parçalarını mantarların üzerine yan yana dizin. Üzerine sıcak suyu da hemen ilave edip kerevizler hafifçe yumuşayıncaya kadar, 20 dakika pişirin.
  4. Diğer taraftan, sosu hazırlamak için; Un, limon suyu ve hazır süt kremasını derin bir kapta, tel bir çırpacak ya da  çatal yardımıyla iyice çırpın. İçine pişen balık buğlamanın suyundan bir kepçe kadar koyarak sosu ılık hale getirin.
  5. Bu ılık sosu balık ve sebzelerin üzerine aktarıp ocağı hafifçe kısın ve yemeği, balıklar iyice yumuşayıncaya kadar, 20-25 dakika daha pişirin. Sıcak sıcak servis yapın. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle