Pırasalı Patates Çorbası Tarifi

Pırasalı Patates Çorbası Tarifi

İstenirse bu çorbanın üzerine rendelenmiş taze kaşar ve kıtır ekmek de ilave edilebilir.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Pırasalı Patates Çorbası Tarifi için Malzemeler

Pırasalı Patates Çorbası Tarifi Hazırlanışı

Pırasalı Patates Çorbası Tarifi Tarifi
  1. Bu yemek için çok kalın olmayan ince pırasalardan seçilir. Sadece beyaz kısımları kesilir, yeşil kısımları kullanılmaz. Pırasanın beyaz kısmı yıkanıp incecik doğranır. Patatesler soyulup tavla zarı formunda dilimlenerek bol suyun içinde bir kenarda bekletilir.
  2. Doğranmış pırasalar orta boy bir tencereye aktarılır. Üzerine yemeklik doğranmış soğanlar ilave edilir. Zeytinyağı da eklenip orta ısılı ateşte, tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılarak 4-5 dakika kavrulur. Küp şeklinde doğranmış patatesler katılıp karıştırılır. Üzerine ılık haldeki et ya da tavuk suyu ilave edilip tuz ve karabiber katılır.
  3. Çorba, orta ısılı ateşte, arada sırada  karıştırılarak kaynayıncaya kadar pişirilir. Sebzeler iyice yumuşayınca çorbayı ocaktan alın. El blenderi yardımıyla iyice ezilir. (blender yoksa çorba sıcak haldeyken mutfak robotuna aktarılıp püre haline getirilir) Terbiye sosunun hazırlanması için; yumurta sarıları derin bir kaba aktarılıp tel çırpıcı ya da çatal yardımıyla çırpılır. Üzerine yoğurt eklenip tekrar çırpılır.
  4. Hazırlanmış olan terbiye sosu azar azar ve bir taraftan çorba karıştırılarak çorbanın içine aktarılır. Çorba, orta ısılı ateşte, yine sürekli karıştırılarak kaynayıncaya kadar pişirilir. Kaynayan çorba ocaktan alınıp üzerine kırmızı biber ve ince doğranmış maydanoz serpilir. Çorba sıcak sıcak servise sunulur. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle