Pırasalı Gümüşhane Omleti Tarifi

Pırasalı Gümüşhane Omleti Tarifi

Çocukken pazar kahvaltılarımızdan eksik olmayan tariflerden bir tanesi...
(0)
Hazırlama 20 dakika
4 Kişilik

Pırasalı Gümüşhane Omleti Tarifi için Malzemeler

Pırasalı Gümüşhane Omleti Tarifi Hazırlanışı

Pırasalı Gümüşhane Omleti Tarifi Tarifi
  1. Yıkanmış pırasaların kökünü ve sararan yapraklarını kesip atın. Irice doğrayıp mutfak robotunda iyice ezilip püre oluncaya kadar çekin. Sonra da derin bir kaba aktarın. Tuz, karabiber, kuru nane ve kekiği de serptikten sonra karıştırın.
  2. Diğer taraftan, yumurtaları, unu, kabartma tozunu başka bir kaseye koyup üzerine sütü ya da suyu ekledikten sonra 1-2 dakika kadar çırparak unu iyice ezin. Bu yumurtalı karışımı sebzelerin üzerine aktarıp iyice harmanlayın.
  3. Zeytinyağının yarısını 20-25 santim çapındaki bir tavaya aktarıp yüksek ısılı ateşte kızdırın. Pırasalı omlet karışımının yarısını yakın mesafeden kızgın yağa aktarın. Üzerini bir kaşıkla düzelttikten sonra tavayı sık sık sallayarak omletin altını pişirin.
  4. Pişen omlet tavanın kenalarından ayrılacaktır. Bir tabağın tersi ya da kapak yardımıyla ters çevrip diğer tarafını da tavayı sık sık sallayarak pişirin. Omleti geniş bir servis tabağına aktarın.
  5. Kalan zeytinyağını yine aynı tavada kızdırıp omletin geri kalanını aynı şekilde pişirin ve diğer omletin üzerine koyun. Üst üste koyduğunuz omletleri pizza gibi dilimleyerek servise sunun.
  6. NOT: İsterseniz bu omleti kabaklı da yapabilirsiniz. 3 adet orta boy kabağı rendeleyip suyunu sıkın. Malzeme listesindeki aynı malzemeleri kullanarak kabaklı omleti hazırlayın. Üst üste koyduğunuz omletlerin arasına tereyağı sürer gibi krem peynir sürün. Ilık olarak dilimleyip servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle