Pastırmalı Ay Çöreği Tarifi

Pastırmalı Ay Çöreği Tarifi

Aniden gelen misafire şipşak hazırlayabileceğiniz muhteşem bir tarif.
(0)
Hazırlama 1 saat
8 Kişilik

Pastırmalı Ay Çöreği Tarifi için Malzemeler

Pastırmalı Ay Çöreği Tarifi Hazırlanışı

Pastırmalı Ay Çöreği Tarifi Tarifi
  1. İç harcını hazırlamak için; çemensiz pastırmaları tavla zarından daha küçük parçalar elde edecek şekilde doğrayıp bir kaba aktarın. Üzerine rendelenmiş gravyer peynirini (Kars gravyer peyniri ya da mihalıc peyniri bu çöreğe çok yakışır) ve çok ince kıydığınız maydanozu ilave edin.
  2. Milföy hamurlarını mutfak tezgahına yan yana yerleştirip buzunun çözülmesini bekleyin. Hazırladığınız pastırmalı harcı, milföy hamurlarının üzerine serpiştirerek paylaştırın.  Sonra da milföyleri, bir köşesinden başlayıp karşı köşesine doğru sararak rulo yapın. Hazırladığınız ruloların iki ucunu birbirine yaklaştırarak ay şekli verin.
  3. Diğer taraftan, yumurta sarısını küçük bir kasede çatalla iyice çırpın ve fırça yardımıyla ay çöreklerinin üzerine sürün. Hazırladığınız çörekleri hafifçe yağlanmış fırın tepsisine  aralıklı olarak yerleştirin.
  4. Ay çöreklerini 5 dakika önceden 175 dereceye ayarladığınız fırında 30-35 dakika pişirin. Kabaran çörekleri sıcak ya da ılık olarak servise sunun. Dilerseniz üzerine susam, dereotu ve keten tohumu serpiştirebilirsiniz.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle