Köfteli Çin Yemeği Tarifi

Köfteli Çin Yemeği Tarifi

Unutmayın bu yemekte sebzeler biraz diri kalmalıdır.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Köfteli Çin Yemeği Tarifi için Malzemeler

Köfteli Çin Yemeği Tarifi Hazırlanışı

Köfteli Çin Yemeği Tarifi Tarifi
  1. Köfteleri hazırlamak için; kıyma, tuz, karabiber ve varsa zencefili derin bir kaba koyun. Birkaç dakika yoğurarak eti toparlayın ve buzdolabında 30 dakika kadar bekletin.
  2. Buzdolabından çıkarıp harçtan fındık büyüklüğünde köfteler yapın ve bir tepside biriktirin.
  3. Kereviz sapının sadece iki dalını alıp yıkayın ve 1 santim uzunluğunda doğrayın. Yeşil soğanları ayıklayıp 1-2 santim boyunda doğrayın. Sarımsakları pirinç tanesi büyüklüğünde dilimleyin.
  4. Sıvıyağı derin bir wok tavasına koyup yüksek ısılı ateşte kızdırın. Önceden hazırladığınız köfteleri kızgın yağa aktarıp yüksek ısılı ateşte, tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak 2-3 dakika kadar kızartın. Hafifçe kızaran köfteleri bir el süzgeci yardımıyla tavadan alıp bir tabağa yerleştirin.
  5. Sonra da yeşil soğanları, kereviz sapını, haşlanmış brüksellahanasını, sarımsağı aynı yağa aktarın. Sebzeleri sürekli karıştırarak 3-4 dakika kadar pişirin. Üzerine daha önceden kızarttığınız köfteleri ekleyip karıştırın.
  6. Sos malzemelerinin hepsini derin bir kaseye aktarıp tel çırpıcı veya çatalla iyice çırpın.
  7. Bu sosu sebzeli köftenin üzerine aktarıp karıştırın. Sıcak haldeki suyu (et ya da tavuk suyu da olabilir),mısır ve kuru fasulyeyi de ilave edip orta ısılı ateşte, sürekli karıştırarak 5-6 dakika pişirdikten sonra ocaktan alın. Sebzeler diri kalmalıdır.
  8. Varsa susam yağını da katıp karıştırın. Yanında pilav ya da makarnayla servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle