Klasik Aşure Tarifi

Klasik Aşure Tarifi

Sevilmez mi hiç aşure? Birleştirici, sevgi dolu bir tatlı değil midir kendisi?
(0)
Hazırlama 1,5 saat
6 Kişilik

Klasik Aşure Tarifi için Malzemeler

Klasik Aşure Tarifi Hazırlanışı

Klasik Aşure Tarifi Tarifi
  1. İyice yıkayıp süzdüğünüz aşurelik buğday, kuru fasulye ve nohudu ayrı ayrı kaplara koyup üzerlerine dört parmak çıkacak kadar soğuk suyla bir taşım kaynatıp ocaktan alın. Ertesi güne kadar bu şekilde bekletin.
  2. Ertesi gün tüm malzemeleri büyük bir tencereye aktarıp üzerine on santim çıkacak kadar sıcak su ilave edin ve malzemeler iyice yumuşayıncaya kadar pişirin.
  3. İyice yumuşayan malzemelerin üzerine yıkayıp süzdüğünüz pirinci ve bulguru ekleyin.
  4. Kaynayan aşureye toz şeker ve yıkayıp süzdüğünüz kuru üzümleri ilave ettikten sonra tavla zarı formunda doğradığınız kuru kayısıları katarak 10 dakika daha pişirin. (Aşureyi sık sık karıştırmayı ve suyu azsa sıcak su eklemeyi ihmal etmeyin) Aşure koyu kıvamlı bir çorba gibi olmalıdır. Gerekirse hazır beklettiğiniz sıcak sudan ilave edin.
  5. Son olarak, kabuklarını soyup tavla zarı formunda minik küp doğradığınız elmayı, portakalı ve sütü üzerine aktararak yaklaşık 25-30 dakika daha sürekli karıştırarak kısık ateşte pişirin.
  6. Ocaktan alıp, hafifçe ılık hale gelmesini bekleyip kâselere paylaştırarak üzerlerine tarçın, isterseniz hindistancevizi serpiştirin. Nar, fındık, ceviz ve bademlerle süsleyin. iyice soğuyunca servise sunun.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle