Antepfıstıklı Mafin Tarifi

Antepfıstıklı Mafin Tarifi

Kakao ve Antep fıstığının mükemmel uyumu...
(0)
Hazırlama 45 dakika
12 Kişilik

Antepfıstıklı Mafin Tarifi için Malzemeler

Antepfıstıklı Mafin Tarifi Hazırlanışı

Antepfıstıklı Mafin Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında bekleyen yumurtalar derin bir kaba kırılır. Üzerine toz şeker koyulur ve mikserin yüksek devriyle, 3-4 dakika, karışım beyazlaşıncaya kadar çırpılır. Sıvıyağ ve yoğurt eklenerek 2-3 dakika daha çırpılır. Krema ilave edilip yemek kaşığı ya da spatulayla karıştırılır.
  2. Son olarak, Antep fıstığı, kakao ve hazır kekun da aktarılır ve malzemeler  iyice özleşinceye kadar karıştırılmaya devam edilir. Katı muhallebi kıvamında bir kek hamuru elde edilinceye kadar karıştırılır.
  3. Mafin kalıpları oda sıcaklığında yumuşamış margarinle iyice yağlanır ya da kağıt kalıplar hazırlanır. Küçük kağıt kek kalıplarından iki adedi içiçe geçirilerek kullanılır. Hazırlanan hamur kaşıkla kalıpların yarısına gelecek şekilde (üzerlerinde kabarma payı bırakılarak) paylaştırılır. Yaklaşık 12 adet mafin – kağıt kek yapılmış olunacak.
  4. Kekler 5 dakika önceden ısıtılıp 180 dereceye ayarlanmış fırında 25- 30 dakika pişirilir. Bir kürdan sokularak pişip pişmediği kontrol edilir. Eğer kürdan temiz çıkarsa kekler pişmiş demektir.
  5. Kekler fırından çıkarılır ve soğuyunca kalıplarından alınıp soğuk olarak servise sunulur. Istenirse üzerine fıstık serpiştirilebilir. Afiyet olsun…

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle