Karamelli Cevizli Fransız Tartı Tarifi

Karamelli Cevizli Fransız Tartı Tarifi

Verilen ölçülerle 2 ayrı tart hazırlanabilir. Çünkü bu malzeme miktarıyla hazırlanan mayalı hamur, dinlenirken kabarıp 2 misli hacim kazanır.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Karamelli Cevizli Fransız Tartı Tarifi için Malzemeler

Karamelli Cevizli Fransız Tartı Tarifi Hazırlanışı

Karamelli Cevizli Fransız Tartı Tarifi Tarifi
  1. Hamurun hazırlanması için ; un derin bir kaba koyulup tuz atıldıktan sonra iyice karıştırılır. Kabartma tozu gibi paketlerde satılan instant (kuru) maya unun üzerine aktarılıp tekrar karıştırılır.
  2. Üzerine tozşeker serpilip karıştırmaya devam edilir. Oda sıcaklığında bekleyen yumurta kırıldıktan sonra süt de azar azar ilave edilip yoğrulmaya başlanır. Yaklaşık 4-5 dakika kadar yoğrulan hamura son olarak oda sıcaklığında iyice yumuşamış olan margarin eklenir. Malzemeler birbiriyle iyice karışıncaya ve ele yapışmayan bir hamur elde edilinceye kadar yoğrulur.
  3. Üzeri nemli bir mutfak peçetesiyle örtülüp, oda sıcaklığında 20 dakika kadar bekletilir.
  4. Dinlenip iyice kabaran hamur 2 eşit parçaya bölünür.
  5. Yaklaşık 25-30 ya da 35 santim çapındaki kalıp yumuşak margarinle yağlanır. Kalıba 1 tatlı kaşığı kadar un serpilir.
  6. Hamurlar merdane yardımıyla tart kalıbı büyüklüğünde açılıp kalıba kenarları 2 santim yükseltilerek yerleştirilir. Hamur çatal yardımıyla birkaç yerinden delinir.
  7. Tart 5 dakika önceden 200 dereceye ayarlanmış olan fırında 25 dakika kadar pişirilip çıkarıldıktan sonra soğuması için beklenir.
  8. Diğer taraftan, karamelli kremanın hazırlanması için; tozşekeir küçük bir teflon tencereye koyulup kısık ateşte, arada sırada karıştırılarak pişirilmeye başlanır. Şeker önce eriyip sulanacak, sonra da kahverengileşmeye başlayacak ve karamelize olduğunda da katılaşıp ağda kıvamına gelecektir.
  9. Işte tam bu sırada ocaktan alınıp bir yandan hızlı hızlı karıştırılken bir taraftan da üzerine hazır süt kreması ilave edilir. Tencere tekrar kısık ateşin üzerine alınıp şeker eriyinceye kadar karıştırılır.
  10. Üzerine vanilya ve tereyağı eklenen boza kıvamındaki karamel ocaktan alınır. Sıcak haldeki karamel saoğumuş olan tartın üzerine aktarılır. Üzeri çekilmiş ceviz içiiyle süslenir. Ceviz taneleriyle süslenip soğumaıs beklendikten sonra dilimlenerek servise sunulur.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle