Kabaklı Saroz Böreği Tarifi

Kabaklı Saroz Böreği Tarifi

Kabaklı börek severler bu pratik ve lezzetli börek tarifine bayılacak
(1)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Kabaklı Saroz Böreği Tarifi için Malzemeler

Kabaklı Saroz Böreği Tarifi Hazırlanışı

Kabaklı Saroz Böreği Tarifi Tarifi
  1. Böreğin iç harcının hazırlanması için ; kabaklar kazınıp yıkanır. Rendenin iri delikli tarafıyla rendelenir. Kabak çabuk sulandığı için kaba aktarılmadan önce avuçlar arasında sıkılır. Üzerine yumurta kırılıp peynir, tuz, karabiber ve pulbiber eklenir ve çatal yardımıyla iyice karıştırılır.
  2. Diğer taraftan, yufkalardan biri tezgaha serilir.
  3. Sosun hazırlanması için ; su ve sıvıyağ bir kaseye aktarılıp çatal yardımıyla çırpılır ve fırça yardımıyla yufkanın üzerine sürülür. Üzerine bir yufka daha serilip fırçayla sos sürülür.
  4. Kabaklı harcın yarısı yufkanın her tarafına yayılır. Üzerine son yufka serilip kalan sos sürülür ve kalan kabaklı malzeme aynı şekilde üzerine yayılır.
  5. Yufkalar ucundan başlanarak sıkıca sarılıp rulo yapılır. Rulo börek folyoyla paket gibi sarılarak buzdolabında bir gece kadar bekletilir.
  6. Ertesi gün börek buzdolabından çıkarılır. Üzerinden folyo çıkarılıp 2 santim kalınlığında dilimler elde edilecek şekilde dilimlenir.
  7. Fırın tepsisi 2-3 yemek kaşığı sıvıyağla yağlanır. Dilimlenmiş börekler yatırılarak tepsiye dizilir.
  8. Börekler 5 dakika önceden 180 dereceye ve alt üst konuma ayarlanmış fırında üzerleri altın sarısı oluncaya kadar, en az 35 dakika pişirilir. Fırından çıkarılıp sıcak sıcak servise sunulur. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle