Ispanaklı Içliköfte Tarifi

Ispanaklı Içliköfte Tarifi

İçli köfte severler bir de ıspanakla denemeli. Bayılacaksınız!
(1)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Ispanaklı Içliköfte Tarifi için Malzemeler

Ispanaklı Içliköfte Tarifi Hazırlanışı

Ispanaklı Içliköfte Tarifi Tarifi
 1. İç harcını hazırlamak için; ıspanağı yıkayıp incecik dilimleyin. Üzerine tuz serpip iyice ovalayarak yumuşatın. Soğanları incecik doğrayın.
 2. tereyağı ve soğanı geniş ve derin bir tavaya ya da tencereye koyun. Orta ısılı ateşte sürekli karıştırarak 2-3 dakika kavurun.
 3. Üzerine kıymayı ekleyip karıştırarak 3-4 dakika daha kavurmaya devam edin.
 4. Ispanağı ilave edip tuz ve karabiberi serpin. Karıştırarak 4-5 dakika daha kavurduktan sonra ocaktan alıp soğumasını bekleyin. Ispanağı çok kavurursanız sulanır, dolayısıyla sulanmadan ocaktan almanız gerek.
 5. Diğer taraftan, iç harcını hazırlamak için; bulguru geniş bir tencereye koyun. Üzerine sıcağa yakın haldeki suyu gezdirin. Bulgurun yumuşayıp kabarması için yaklaşık 5 dakika bekleyin.
 6. Tuz ve karabiberi serpip yumurtayı kırdıktan sonra elinizi sık sık suya batırarak yoğurmaya başlayın. Yaklaşık 7-8 dakika, karışım macun gibi kıvamına gelinceye kadar yoğurmaya devam edin.
 7. Unu da ekleyip elinizi yine sık sık suya batırarak 5 dakika daha yoğurun.
 8. Bulgur hamuru iyice yumuşadığında hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp avuçlarınız arasında yuvarlayın. Köftelerin içini işaret parmağınızla bastırarak oyun.
 9. Yaptığınız çukurlara soğumuş olan ıspanaklı harçtan 2-3 tatlı kaşığı kadar doldurun. Oyuk kısımların üzerini kapatıp köfteleri tekrar yuvarlayın. Ispanaklı harçtan biraz artacaktır. Onu da köftelerin altına yerleştirebilirsiniz.
 10. Diğer taraftan, en az 2 litre suyu derin bir tencerede kaynatın ve içine tuz atın. Su kaynamaya başladıktan 2 dakika sonra, hazırladığınız köfteleri beşer beşer suya aktarın. Önce dibe çöken köfteler piştikçe suyun üzerine çıkmaya başlayacaktır.
 11. Yaklaşık onar dakika haşladığınız köfteleri el kevgiri yardımıyla süzerek sudan çıkarın.
 12. Köfteleri artan ıspanağın üzerine yerleştirip sıcak sıcak servise sunun. İsterseniz köfteleri kızgın yağda kızartabilirsiniz. Bu işin uzmanları, bulgur hamurunu ince açmak gerektiğini söylerler. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle