Çin Usulü Brokoli Salatası Tarifi

Çin Usulü Brokoli Salatası Tarifi

Çin usulü çok zengin bir salata tarifi
(1)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Çin Usulü Brokoli Salatası Tarifi için Malzemeler

Çin Usulü Brokoli Salatası Tarifi Hazırlanışı

Çin Usulü Brokoli Salatası Tarifi Tarifi
  1. Soya filizi yıkanıp süzülür. Brokolilerin kök kısımları kesilip atılır. Sapları ve çiçek kısımları bir santim kalınlığında dilimlenir. Ayıklanan taze soğanlar incecik dilimlenir. Konserve ya da taze mantarlar uzunlamasına ikiye ya da üçe bölünür. Sarmısaklar dövülür.
  2. Diğer taraftan, zeytinyağı derin bir tavaya (vok tavası kullanılmasını öneririm) koyulup orta ısılı ateşte kızdırılır. Varsa toz zencefil, köri ve dövülmüş sarmısaklar eklenip tahta bir kaşıkla karıştırılarak yarım dakika kavrulur. Böylece baharatlar ve sarmısak kokusunu ve tadını yağa verecektir.
  3. Üzerine soğan ve brokoli ilave edilip orta ısılı ateşte, karıştırılarak 4-5 dakika kavrulmaya devam edilir.
  4. Mantarlar katılıp tuz ve kırmızı pul biber serpiştirilir. Yine karıştırılarak brokoli hafifçe yumuşayıncaya kadar, 5-6 dakika daha kavrulur.
  5. Son olarak, soya filizleri ilave edilip soya sosu aktarıldıktan sonra hafifçe karıştırılır ve 2-3 dakika daha pişirilip ocaktan alınır. (Çin usulünde sebzeler fazla pişirilmez, hafifçe yumuşatılır)
  6. İstenirse üzerine 1 yemek kaşığı kavrulmuş (yağsız tavada) susam da serpiştirilebilir. Sebzelerin daha yumuşak olması istenirse 1 kahve fincanı tavuk suyu katılıp kısık ateşte 10-15 dakika daha pişirilir. Sıcak sıcak servise sunulur. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle