Buğdaylı Patlıcanlı Manca Çorbası Tarifi

Buğdaylı Patlıcanlı Manca Çorbası Tarifi

Rumeli göçmenlerinin mutfaklarında çokça rastladığımız meze veya salata olan mancayı, çorba olarak derledim. Çok da güzel oldu. :)
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Buğdaylı Patlıcanlı Manca Çorbası Tarifi için Malzemeler

Buğdaylı Patlıcanlı Manca Çorbası Tarifi Hazırlanışı

Buğdaylı Patlıcanlı Manca Çorbası Tarifi Tarifi
  1. Bir gece önceden bol suyla ıslattığınız aşureyi ertesi gün iyice yıkayıp süzdürün. Büyükçe bir tencereye koyup 10 bardak suyu ilave edin. Orta ısılı ateşte iyice yumuşayıncaya dek pişirin.
  2. Bu arada patlıcanların kabuklarını tamamen soyup, boylamasına ikiye bölüp çok ufak küpler şeklinde doğrayın. Bol tuzlu suda 20 dakika kadar bekletin ki acısı çıksın. Ardından yıkayıp, süzün.
  3. Domateslerin kabuğunu soyup, onları da tavla zarı formunda küp küp dilimleyin. Sarımsakları pirinç tanesi dilimleyip, soğanı yemeklik irice doğrayın.
  4. Şimdi çorbayı yapmak için; başka bir tencereye tereyağı, zeytinyağı, soğan, salça ve sarımsağı koyup, orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Karıştırarak 5 dakika kavurun.
  5. İyice yumuşayan buğdayları suyuyla beraber bu tencereye aktarın ve kaynamaya bırakın. Kaynayınca tekrar yıkayıp, süzdürdüğünüz patlıcanları, domatesleri tencereye aktarıp sık sık karıştırarak 10 dakika pişirin.
  6. Domatesler, tuz, kimyon, karabiber ve pul biberi ekleyin. Biraz katıca bir çorba kıvamı olacak, gerekirse 2-3 bardak sıcak su ekleyebilirsiniz. Tekrar 10 dakika daha pişirin, patlıcanlar iyice yumuşamış olacaktır. Ocaktan alıp servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle