Bizim Evin Bademli Havuçlu Pilavı Tarifi

Bizim Evin Bademli Havuçlu Pilavı Tarifi

İsterseniz ana yemek olarak, yanında yoğurt ile servis yapabilirsiniz bu pilavı.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Bizim Evin Bademli Havuçlu Pilavı Tarifi için Malzemeler

Bizim Evin Bademli Havuçlu Pilavı Tarifi Hazırlanışı

Bizim Evin Bademli Havuçlu Pilavı Tarifi Tarifi
  1. Pirinci 2 çay kaşığı tuz kattığınız, bol sıcak suda en az 40 dakika kadar bekletin. Akan suyun altında yıkayıp süzün.
  2. Diğer taraftan, dışını kazıdığınız havuç, soyulmuş kuru soğan ve sarmısakları robot kabına aktarıp püre haline gelinceye kadar çekin. (havuc ve soğanı rendeleyip, sarmısakları pirinç tanesi büyüklüğünde doğrayabilirsiniz de) 
  3. Ayçiçek yağını küçük bir tavada kızdırıp kabukları soyulmuş bademleri kızgın yağda, sürekli karıştırarak 5-6 dakika kavurduktan sonra bir kenarda bekletin.
  4.  Zeytinyağını geniş bir teflon tencerede kızdırın. Üzerine robotta çekilmiş havuç, soğan ve sarmısağı ekleyip tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak 2-3 dakika kavurun. Süzdüğünüz pirinci ilave edip yine sürekli karıştırarak 4-5 dakika daha kavurun. Pirinç kavrulurken nişastasını dışarı verir ve hafifçe şeffaflaşır. Pirinci şeffaflaşıncaya kadar kavurup sıcak tavuk suyu ya da sıcak su ve bir tablet tavuk bulyonu tencereye aktarın. Tuz ve karabiberi serpip tencerenin kapağını kapatarak pilavı orta ısılı ateşte pişirin.
  5. Pilav suyunu iyice çekince ocağı iyice kısıp 2-3 dakika daha pişirdikten sonra  ocaktan alın. Pilavı, tencerenin kapağını açmadan en az 20-30 dakika dinlendirin. Servise sunmadan önce üzerine kızarmış bademleri serpip tahta bir kaşıkla karıştırın.
  6. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle