Biberli Arpa Şehriye Pilavı Tarifi

Biberli Arpa Şehriye Pilavı Tarifi

İsterseniz servisten önce üzerine kırmızı pul biber serpebilirsiniz.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Biberli Arpa Şehriye Pilavı Tarifi için Malzemeler

Biberli Arpa Şehriye Pilavı Tarifi Hazırlanışı

Biberli Arpa Şehriye Pilavı Tarifi Tarifi
  1. Taze arakaların (kabuklu bezelyelerin) sapları ve kılçıkları tıpkı yeşil fasulye ayıklanır gibi ayıklandıktan sonra iki parmak eninde doğranarak kaynayan tuzlu suda 15 dakika kadar haşlanır. Süzülüp bir kenarda bekletilir (araka bulunamazsa, taze fasulye ya da taze börülce de kullanılabilir) Diğer taraftan, kırmızı ya da yeşil dolmalık biberin sapı kesilip tohumları ayıklandıktan sonra çok ince halkalar halinde dilimlenir.
  2. Zeytinyağı pilav tenceresinde kızdırılır. Üzerine incecik doğranmış soğanlar ve  biberler eklenerek karıştırılır. Yaklaşık 4-5 dakika kavrulduktan sonra üzerine arpa şehriyeler ilave edilir. Karıştırılmaya devam edilerek 2-3 dakika daha kavrulduktan sonra sıcak tavuk ya da et suyu da tencereye aktarılır. Tuz ve karabiber serpilip haşlanmış arakalar ilave edilir. Pilav, orta ısılı ateşte, suyunu iyice çekinceye kadar pişirildikten sonra altı kısılıp 2-3 dakika daha pişirilerek ocaktan alınır.
  3. Üzerine incecik kıyılmış taze nane ve maydanoz serpiştirilip tahta kaşıkla hafifçe karıştırılır. Tencerenin kapağı tekrar kapatılıp pilav en az 20 dakika dinlendirilir. İstenirse servise sunulmadan önce üzerine kırmızı pulbiber serpiştirilip sıcak sıcak servise sunlur. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle