Biberiyeli Kuzu But Incik Tarifi

Biberiyeli Kuzu But Incik Tarifi

Ağızda lokum gibi dağılan bir et yemeği..
(0)
Hazırlama 1,5 saat
6 Kişilik

Biberiyeli Kuzu But Incik Tarifi için Malzemeler

Biberiyeli Kuzu But Incik Tarifi Hazırlanışı

Biberiyeli Kuzu But Incik Tarifi Tarifi
  1. Kuzu but kemikli incik etlerini yıkayıp süzün. Sarmısakları soyup bütün halde bırakın. Havucu soyup üçe bölün. Soğanları soyup ortadan ikiye bölün.
  2. Sosunu hazırlamak için ; zeytinyağı ve salçayı bir kaseye aktarın. Üzerine yoğurt ve limon suyunu ekleyip tuz, karabiber, kuru kekik ve naneyi ilave edin. Çatal yardımıyla iyice çırpın. Varsa biberiyeyi de ekledikten sonra sosu elinizle ya da fırça yardımıyla etlerin her tarafına sürün.
  3. Et parçalarını bu sosta en az 2-3 saat beklettikten sonra sosla birlikte düdüklü tencereye koyun. Üzerine soğan, havuç ve sarmısağı ekleyip sıcak suyu aktarın. Tencerenin kapağını sıkıca kapatıp orta ısılı ateşin üzerine oturtun.  Basınç göstergesi kırmızıyı gösterip sübaptan buhar çıkmaya başlayınca ocağın altını hemen kısın ve etleri kısık ateşte 30 dakika daha pişirip ocaktan alın.
  4. Tencere soğumaya başlayınca basınç göstergesi yeşile gelecektir. Işte o zaman tencerenin üzerindeki mavi açma düğmesine basarak içerdeki buharın çıkmasını sağlayın. Tencerenin kapağını bastırarak açtıktan sonra etleri servis tabağına yerleştirin.
  5. Tencerede kalan sosu mutfak robotuna aktarıp püre haline getirin. Sosu etlerin üzerine gezdirip yanında haşlanmış sebze, püre ya da pilavla servise sunun. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle