Beğendili Behramkale Kebabı Tarifi

Beğendili Behramkale Kebabı Tarifi

Hem doyurucu hem lezzetli...
(0)
Hazırlama 1 saat
4 Kişilik

Beğendili Behramkale Kebabı Tarifi için Malzemeler

  • 250-300 gr taze  kültür mantarı

Beğendili Behramkale Kebabı Tarifi Hazırlanışı

Beğendili Behramkale Kebabı Tarifi Tarifi
  1. Dana eti kuzu etine göre çok daha geç pişer. Dolayısıyla, dana etini pişirirken daha çok su ilave edip daha uzun sürede pişirmelisiniz. Bu tarif kuzu etine uygun olarak yazıldı.
  2. Kuş başı kuzu etini orta boy bir tencereye aktarıp orta ısılı ateşte, suyunu verip rengi dönmeye başlayıncaya kadar, 3-4 dakika karıştırarak kavurun. Margarin ya da tereyağını ekledikten sonra 4-5 dakika daha kavurun. 4 su bardağı sıcak suyu da ilave edip tencerenin kapağını kapadıktan sonra, etler  iyice yumuşayıncaya kadar pişirin.
  3. Diğer taraftan, mantarları akan suyun altında yıkayıp süzün. Mantarları  ister bütün, ister boylamasına ikiye bölerek etin üzerine ekledikten sonra tuz ve karabiberi serpiştirin. Tencerenin kapağını tekrar kapatıp etler ve mantarlar iyice yumuşayıncaya kadar, en az 30 dakika pişirin. Mantar etten çok daha kolay pişeceği için mantarı etten sonra eklemeniz sorun yaratmayacaktır.
  4. Diğer taraftan, patlıcanları yıkayıp kurulayın. Çatalla 4-5 yerinden delip ocağın üzerinde ya da fırın ızgarasında yumuşayıncaya kadar çevirerek közledikten sonra kabuklarını soyun,üzerine limon suyu sıkarak incecik doğrayın.
  5. Zeytinyağını bir tavada kızdırıp üzerine ayıkladıktan sonra küp küp doğradığınız kırmızı biberleri aktarıp 3-4 dakika kadar kızartın. Üzerine incecik doğradığınız patlıcanı ilave dip tuz ve karabiberi serpiştirdikten sonra karıştırarak 4-5 dakika daha pişirin. Mantarlı eti servis tabağına aldıktan sonra, yanına patlıcan salkatasını yerleştirip kenarını yeşil soğanla süsleyerek servise sunun.  Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle