Ballı Portakallı Tavuk Tarifi

Ballı Portakallı Tavuk Tarifi

Patates püresi ile birlikte servise sunulabilir. Istenirse ince kıyılmış maydanozla da süslenebilir. 
(0)
Hazırlama 45 dakika
4 Kişilik

Ballı Portakallı Tavuk Tarifi için Malzemeler

Ballı Portakallı Tavuk Tarifi Hazırlanışı

Ballı Portakallı Tavuk Tarifi Tarifi
  1. Butların daha çabuk pişmesi için bıçağın ucuyla 5-6 yerinden kesilerek derin yarıklar açılır. Soğan incecik doğranır. Sarmısaklar soyulup pirinç tanesi büyüklüğünde dilimlenir. Zeytinyağı geniş bir tencereye koyulup tavuk butları tencereye yan yana sıralanır. Üzerlerine soğan ve sarmısaklar serpiştirilip orta ısılı ateşte, arada sırada çevrilerek yaklaşık 7-8 dakika kızartılır.
  2. Diğer taraftan, sos için portakal suyu ve mısır nişastasını geniş bir kaseye koyulur. Tel çırpacak ya da çatal yardımıyla çırpılarak karıştırılır. Üzerine hardal, bal ve salça eklenip çırpmaya devam edilir. Tuz ve karabiber de  serpildikten sonra ılık su (tavuk ya da et suyu da kullanılabilir) aktarılıp iyice karıştırılır.
  3. Elde edilen pürüzsüz kıvamdaki sos kızarmakta olan tavukların üzerine aktarılır. Tahta bir kaşıkla birkaç kez karıştırılıp pişmeye bırakılır. Yemeğin suyu kaynamaya başlayınca ocağın altı kısılıp tencerenin kapağı kapatılır. Tavuklar iyice yumuşayıncaya kadar, en az 30-40 dakika pişirilir. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle