Bademli Balık Kızartması Tarifi

Bademli Balık Kızartması Tarifi

Harika bir soslu balık tarifi. Özel günler için ideal
(1)
Hazırlama 20 dakika
4 Kişilik

Bademli Balık Kızartması Tarifi için Malzemeler

Bademli Balık Kızartması Tarifi Hazırlanışı

Bademli Balık Kızartması Tarifi Tarifi
  1. Fileto haline getirilmiş yani temizlenip kılçıkları çıkarılmış mezgit balığı cep telefonu büyüklüğünde parçalara ayrılır. İstenirse bu işlem balıkçıya da yaptırılabilir ya da beyaz etli dondurulmuş bir balık çeşidi de kullanılabilir. Ancak dondurulmuş balık kullanılacaksa,balığın buzunun çözülmesi için beklemek gerekir.
  2. Balık parçaları derin bir tabağa yan yana dizilir.
  3. Diğer taraftan, marinat yani lezzetlendirme sosu için derin kabın içine süt ve hardalı koyup çatalla iyice çırpın. Sonra içine tuz, karabiberle kimyon da ilave edin. Sonra da bu sosu balıkların üzerine gezdirip karıştırın. Balıkları bu sosta en az 1 saat buzdolabına koyarak bekletip marine edin.
  4. Diğer taraftan geniş tabağa unu ve çekilmiş bademleri koyup karıştırın. Balıkları iki seferde kızartacağımız için önce orta boy teflon tavaya sıvıyağın yarısını koyup orta ısılı ateşin üzerinde kızdırın. Marine edilmiş balıklar sosun içinden çıkarılıp unlu badem karışıma önlü arkalı iyice bulayın. Sonrada kızgın yağda önlü arkalı, üzerleri altın sarısı oluncaya kadar kızartılır. (balıkların iki tarafı da en az 4 dakika kadar kızartılmalıdır)
  5. Kızaran balıklar servis tabağına alınır. Yağın kalanı aynı tavaya aktarılıp iyice kızdırılır. Kalan balıklar da arkalı önlü dörder dakika kızartılır ve sıcak sıcak servise sunulur. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle