Asma Yaprağında Somon Balığı Tarifi

Asma Yaprağında Somon Balığı Tarifi

Asma yaprağına sarılı bu somon tarifinin lezzetine de sunumuna da bayılacaksınız!
(1)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Asma Yaprağında Somon Balığı Tarifi için Malzemeler

Asma Yaprağında Somon Balığı Tarifi Hazırlanışı

Asma Yaprağında Somon Balığı Tarifi Tarifi
  1. Balıkçıda kemiklerini ve kılçıklarını temizletip fileto şeklinde hazırlattığınız somon balıklarının her bir parçasını, sigara paketi büyüklüğünde hazırlayın. Bu şekilde 6 parça fileto somon balığınız olmalı.
  2. Diğer taraftan, salamura asma yapraklarını fazla tuzu çıksın diye sıcak suda 15 dakika kadar bekletin. Soğuk suda yıkayıp hafifçe sıkarak süzün.
  3. Zeytinyağı ve hardalı küçük bir kasede karıştırıp tuz ve karabiberi serpiştirin ve çatalla iyice çırpın.
  4. Bir fırçayı zeytinyağlı sosa batırıp somon balıklarının her tarafına sürün. Böylece somon balıklarını lezzetlendirip marine etmiş olacaksınız.
  5. Süzdüğünüz asma yapraklarından ikisini uçları birbiri üzerine binecek şekilde mutfak tezgahına yerleştirin. Somon balıklarından birini tam ortasına koyun. Yaprakların uçlarını içeriye katlayıp iri bir dolma gibi sarın. Somon balığı sarmalarını iyice yağlanmış fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin.
  6. Zeytinyağlı sosun kalanını yaprakların üzerine gezdirin. Yaklaşık 10 dakika önceden ısıtıp 180 dereceye ayarladığınız fırında 22-25 dakika kadar pişirip çıkarın. Servis tabağına koyduktan sonra sıcakken üzerine tekrar zeytinyağı gezdirin. Patates püresi veya pilav eşliğinde servise sunun. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle