Yumurtalı Kahvaltı Ekmeği Tarifi

Yumurtalı Kahvaltı Ekmeği Tarifi

Özellikle çocukların çok seveceği bir tarif.
(0)
Hazırlama 2 saat
12 Kişilik

Yumurtalı Kahvaltı Ekmeği Tarifi için Malzemeler

Yumurtalı Kahvaltı Ekmeği Tarifi Hazırlanışı

Yumurtalı Kahvaltı Ekmeği Tarifi Tarifi
  1. Un ve tuzu geniş bir yoğurma kabına koyup elinizle karıştırın. Yaş mayanın yarısını bıçakla kesip elinizle parçalayarak unun üzerine ekleyin. (kullanımı çok pratik olan toz “instant” maya da serpiştirebilirsiniz. Bu maya, tıpkı kabartma tozu gibi küçük paketlerde satılır ve hamura diğer mayalardan çok daha çabuk karışır. Özellikle mayalı hamur yapmayı sevmeyenlere toz maya kullanmalarını öneririm)
  2. Toz şekeri serpiştirip tekrar karıştırın. Ilık sütü yavaş yavaş yoğurma kabına aktarın. Oda sıcaklığında bekleyen 1 adet yumurtayı da kırıp yoğurmaya başlayın. Malzemeler birbiriyle iyice karışıncaya kadar yoğurmaya devam edin.
  3. Bu tip hamur işlerinin hamuruna en son yumuşak margarin ilave edilir. Margarini ilave edip yoğurmaya devam ederek yağı hamura iyice yedirin ve kulak memesi yumuşaklığında, elinize hafifçe yapışan bir hamur elde edinceye kadar yoğurun.
  4. Hamurun üzerini hafif nemli bir mutfak peçeteiyle örtüp oda sıcaklığında en az 45 dakika dinlendirin. Dinlenen ve kabararak nerdeyse 2 kat hacme ulaşan hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar koparıp parçaları avuçlarınız arasında yuvarlayın.
  5. Yuvarlak parçaların tam ortasına bastırarak yumurta büyüklüğünde çukurlar oluşturun. Bu çukurlara kabuklarını yıkayıp kuruladığınız yumurtaları yerleştirin. Hazırladığınız ekmekleri yağlanmış fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin. Ekmekleri yaklaşık 20 dakika daha tepside dinlendirin.
  6. Dinlenen ekmekleri 10 dakika önceden 200 dereceye ayarladığınız fırında 20 dakika, üzerleri altın sarısı oluncaya kadar pişirip çıkarın. Ekmeklerin kabuğu sertleşmesin diye fırının alt rafına sıcak su dolu bir tas ya da tepsi yerleştirin. Böylece suyun buharıyla pişen  ekmekler daha yumuşak olacaktır.
  7. Ekmekleri fırından çıkarıp sıcak ya da ılık olarak servise sunun. Ekmekleri yerken önce yumurtayı kırıp soyun.
  8. Bir parça yumurta, bir parça ekmek koparıp yiyin. Pazar sabahları  brunch sofrası için müthiş bir süpriz olabilir. Mutlaka deneyin.  Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle