Üzüm Pekmezli Ekmek Kadayıfı Tatlısı Tarifi

Üzüm Pekmezli Ekmek Kadayıfı Tatlısı Tarifi

Ağız sulandıran şerbetli bu tatlıya kaymak çok yakışıyor.
(0)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Üzüm Pekmezli Ekmek Kadayıfı Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Üzüm Pekmezli Ekmek Kadayıfı Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Üzüm Pekmezli Ekmek Kadayıfı Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Ekmek kadayıfını bıçakla enlemesine keserek ikiye ayırın. Kestiğiniz parçaları geniş bir tepsiye üst üste koyun. Üzerini tam örtecek kadar ılık suyu tepsiye aktarın ve kadayıf parçalarını bu suda 20-30 dakika beklettikten sonra iyice süzün. (Hatta kadayıfın üstüne bastırıp, suyunu iyice çıkarın ki tadı daha güzel olsun.)
  2. Diğer taraftan, 1 su bardağı tozşekeri küçük bir tencereye koyup kısık ateşte, şeker eriyip kahverengileşinceye, karamelize oluncaya kadar pişirin. Üzerine hemen 1 su bardağı daha sıcak su ekleyip tekrar kaynatın. (Çok sıçrar, uzakta durun). Kaynayan şurubu ocaktan alın.
  3. Hazırladığınız bu karamelli şurubu, henüz sıcak haldeyken ekmek kadayıfının üzerine aktarıp tatlıyı bir kenarda bekletin. Diğer taraftan, şerbetini hazırlamak için; kalan 7 su bardağı şeker, pekmez ve 6 su bardağı suyu başka bir tencereye aktarıp orta ısılı ateşte kaynamaya bırakın. Şurup kaynamaya başlayınca ocağınaltını kısıp limon suyunu ekleyin ve 10-15 dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alın.
  4. Hazırladığınız sıcak şerbeti ekmek kadayıfının üzerine, her tarafına eşit olarak dağılacak şekilde gezdirin. Serbeti iyice çekmesi için kadayıfın ortasında + şeklinde küçük bir çizik atın. Kadayıfın üzerini kapatarak çok kısık ateşte, 60 dakika kadar pişirin.
  5. Pişirirken arada sırada tepside biriken şerbeti kaşıkla alarak üzerine gezdirin ve tepsiyi sık sık çevirerek sallayın. Kadayıf  şerbetini iyice çeksin. Ama altı çabuk yanar dikkat edin. Ekmek kadayıfının kapağını açıp ocaktan alın.
  6. Soğumasını bekleyip kare ya da pizza gibi dilimledikten sonra servis tabağına yerleştirin. Üzerine taze kaymak, ceviz içi ve ya yeşil fıstık tozu koyarak servise sunun. Afiyet olsun..
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle