Tulumba Tatlısı Tarifi

Tulumba Tatlısı Tarifi

Kızartılmış hamurun şerbet ile buluşması.
(0)
Hazırlama 20 dakika
8 Kişilik

Tulumba Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Tulumba Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Tulumba Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Şerbet için; su ve toz şekeri limon dilimleriyle birlikte bir tencereye koyun. Orta ısılı ateşte kaynatıp altını kısın ve 10 dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alın. Soğumaya bırakın.
  2. Hamur için; su ve tereyağını tuz ve şekerle birlikte orta boy bir tencereye aktarıp orta ısılı ateşte kaynatın.
  3. Kaynamaya başlar başlamaz unu ilave edip tahta bir kaşıkla hızlı hızlı karıştırarak unu pişirin. Un, tencerenin ortasına toplanıp sertleşerek artık çevrilemez hale gelince (3-4 dakika sonra hamuru ocaktan alıp cam bir kaseye aktarın
  4. Hamur soğuyunca yumurtaları tek tek kırıp tahta kaşıkla karıştırın ya da yoğurun. Yumurtaların hamura yedirilmesi bir süre alacaktır.
  5. Nişasta ve irmiği katıp yoğurmaya devam edin.
  6. Yumuşak ve ele yapışmayan hamurun yarısını ucu yıldız şeklinde olan bir krema torbasına ya da tulumba tatlısı kalıbına koyun.
  7. Sıvı yağı bir tencereye koyup kızdırın ve ocağın altını kısın.
  8. Hamuru dik bir şekilde ve 2-3 santim boyundaki parçalar halinde kızgın yağa sıkın ve kesin. İşleme devam edip yağı hamurla doldurun. (bu işlemi yaparken birinden yardım isteyebilirsiniz)
  9. Kızaran hamurları el kevgiriyle yağdan alıp soğuk şerbete atın. 5 dakika sonra şerbetten alıp servis tabağına koyun. Hamurun tamamına aynı işlemleri uygulayın.
  10. Son olarak, 1-2 kepçe şerbeti de tatlıların üzerine gezdirin. Cevizle süsleyerek ve ılık halde servise sunun. Afiyet olsun...
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle