Kocakarı Gerdanı Tarifi

Kocakarı Gerdanı Tarifi

Bu tatlı şerbetsiz ve kuru bir tatlıdır.
(0)
Hazırlama 20 dakika
6 Kişilik

Kocakarı Gerdanı Tarifi için Malzemeler

Kocakarı Gerdanı Tarifi Hazırlanışı

Kocakarı Gerdanı Tarifi Tarifi
  1. Derin bir kabın içine oda sıcaklığındaki yoğurt, sıvıyağ ve suyu koyun. Yine oda sıcaklığındaki yumurtaları kırın. Tuzu ve kabartma tozunu serpin. Bir taraftan bir elinizle karıştırmaya başlayıp diğer elinizle azar azar un ilave etmeye başlayın. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edinmeye dek yoğurun.
  2. Hamuru tezgahın üzerine alıp tekrar yoğurup toplayın. Oda sıcaklığında 30 dakika dinlenmeye bırakın. Bu arada 35-40 cm çapında bir fırın tepsisini katı yağla iyice yağlayın. Bir tavada margarini eritin. Derin bir kabın içine çekilmiş ceviz yada fındık içini koyun. Üzerine tozşekeri koyup bir kaşıkla karıştırın. Bir kenarda bekletin.
  3. Öte yandan dinlenen hamuru bilek kalınlığında olacak şekilde yuvarlayıp uzatın. Hamuru keskin bir bıçakla yumurta büyüklüğünde parçalara-bezelere ayırın. Mutfak tezgahının üzerine nişasta serpin. Her bir bezeyi oklavayla açabildiğiniz kadar ince yufka şeklinde açın. İçine hazırladığınız şekerli harçtan 4-5 kaşık serpiştirin.
  4. Sonrada oklavayı yufkanın bir ucuna koyup sıkıca yuvarlayın. Oklavaya dolanmış rulo yufkayı iki uzundan ortaya doğru büzüştürüp, oklavayı içinden dikkatlice çekip çıkarın. Yufkayı iki ucundan tutup tepsinin tam ortasına yuvarlayarak  ( gül böreği gibi) yerleştirin. Diğer yufkaları da açıp aynı şekilde hazırlayıp, tepsideki yufkanın etrafına dolayın.
  5. En sonunda erittiğiniz yağı da yufkaların üzerine gezdirin. Fırını 180 derece alt üst ayara getirip, ısıtın. Sıcak fırında tatlının sarı kahverengi oluncaya dek pişirip, çıkarın. Soğuyunca servise sunun. Bu tatlı şerbetsiz ve kuru bir tatlıdır.  Afiyet olsun.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle