Peynirli Yoğurtlu Poğaça Tarifi

Peynirli Yoğurtlu Poğaça Tarifi

Hellim peyniri yerine sevdiğiniz bir tür peynir kullanabilirsiniz.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Peynirli Yoğurtlu Poğaça Tarifi için Malzemeler

Peynirli Yoğurtlu Poğaça Tarifi Hazırlanışı

Peynirli Yoğurtlu Poğaça Tarifi Tarifi
  1. İç harcının hazırlanması için; rendelenmiş hellim peyniri derin bir kaba koyulur. Üzerine kuru nane, tuz ve kırmızı pulbiber serpiştirilir. Yumurta ve yumurta akı ilave edilip malzemeler çatal yardımıyla ezilir. Diğer taraftan, hamurun hazırlanması için; sıvıyağ derin bir yoğurma kabına aktarılıp üzerine yumurta akı, yoğurt ve bütün yumurta eklenir.
  2. Kabartma tozu katılıp un da yavaş yavaş ilave edilirken yoğrulmaya başlanır. Malzemeler birbiriyle karışıncaya ve  ele yapışmayan ve kulak memesi kıvamında olan bir hamur elde edilinceye kadar yoğrulur. Hamur oda sıcaklığında en az 30 dakika dinlendirilir. Dinlenen hamurdan pinpon topu büyüklüğünde parçalar koparılıp parçalar avuçlar arasında yuvarlanır.
  3. Parçalar çay tabağı büyüklüğünde açılıp içlerine peynirli iç harcından ikişer tatlı kaşığı  koyulur ve D şeklinde kapatılır. Hazırlanan poğaçalar sıvıyağla yağlanmış ya da fırın kağıdı serilmiş tepsiye aralıklı olarak yerleştirilir. Üzerlerine fırça yardımıyla çırpılmış yumurta sarısı sürülüp çörekotu (haşhaş ya da susam da kullanılabilir) serpiştirilir.
  4. Poğaçalar 5 dakika önceden 175 dereceye ve alt üst konuma ayarlanmış olan fırında üzerleri iyice sararıncaya kadar, 35-40 dakika pişirilip çıkarılır. Sıcak sıcak servise sunulur. Afiyet olsun…  
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle