Patlıcan Başkavurması Tarifi

Patlıcan Başkavurması Tarifi

Bu yemek sıcak ya da soğuk halde yenebilir. Sarmısaklı yoğurtla birlikte servise sunulur.
(1)
Hazırlama 20 dakika
4 Kişilik

Patlıcan Başkavurması Tarifi için Malzemeler

Patlıcan Başkavurması Tarifi Hazırlanışı

Patlıcan Başkavurması Tarifi Tarifi
  1. Patlıcanlar alacalı (çizgili) soyulup sapları koparılmadan uzunlamasına 4 eşit parça elde edilecek şekilde dilimlenir. Yıkanıp süzüldükten sonra kurulanan patlıcanlar bol miktarda kızgın yağda kızartılır.
  2. Diğer taraftan, zeytinyağı orta boy bir tencerede kızdırılıp incecik doğranmış soğanlar tencereye aktarılarak 2-3 dakika kavrulur. Üzerine yıkanıp ayıklandıktan sonra ince halkalar halinde doğranan sivri biber ve ikiye bölünmüş sarmısaklar ilave edilip 2-3 dakika daha kavrulur. Salça aktarılıp tuz, kırmızı pul biber ve karabiber serpildikten sonra orta ısılı ateşte sürekli karıştırılarak 2-3 dakika pişirilir.
  3. Son olarak, kabukları soyulup tavla zarı formunda doğranan domatesler eklenir ve domatesler fazla ezilmeden ocaktan alınır. Kızarmış patlıcanlar geniş bir tencereye yan yana yerleştirilir. Domatesli harç patlıcanların üzerine gezdirilip hiç su eklenmeden kapağı kapalı vaziyette 15 dakika kadar pişirilir. Ocaktan alınıp ılık hale gelmesi beklendikten sonra servise sunulur. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle