Meyaneli Patates Çorbası Tarifi

Meyaneli Patates Çorbası Tarifi

Vitamin değeri yüksek olan bu lezzetli çorba çocuklar ve hastalar için idealdir.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Meyaneli Patates Çorbası Tarifi için Malzemeler

Meyaneli Patates Çorbası Tarifi Hazırlanışı

Meyaneli Patates Çorbası Tarifi Tarifi
  1. Patates ve kabağı soyup yıkadıktan sonra iri kuşbaşı et formunda doğrayın. Soğanı iri parçalar halinde yemeklik dilimleyin. Sarmısakları soyup her birini üçe bölün.
  2. Tüm sebzeleri düdüklü tencereye koyun. Et ya da tavuk suyunu ılık ya da sıcak vaziyette sebzelerin üzerine aktarın. Tuz ve biberi serpiştirip tencerenin kapağını kapatın ve orta ısılı ateşin üzerine oturtun.
  3. Basınç göstergesi kırmızıyı gösterip sübaptan buhar çıkmaya başlayınca hemen ocağın altını kısın ve yemeği kısık ateşte 10 dakika pişirdikten sonra ocaktan alın.
  4. Tencere soğumaya başlayınca basınç göstergesi yeşili gösterecektir. İşte o zaman kapağın üzerindeki açma düğmesine basıp içerdeki buharı boşaltın ve kapağı çevirerek açın.
  5. Diğer taraftan, meyanesini hazırlamak için; limon suyu, yumurta sarıları ve unu bir kaseye koyup çatalla iyice çırpın.
  6. Tenceredeki çorbadan bir kepçe alıp meyaneye ekleyin ki meyane ılık hale gelsin. Ilık haldeki meyaneyi bir taraftan çorbayı karıştırarak tencereye aktarın.
  7. Tencerenin kapağını kapamadan tekrar orta ısılı ateşin üzerine oturtun.
  8. Çorbayı sürekli karıştırarak kaynayıncaya kadar pişirip ocaktan alın. Çorbayı tencerenin içindeyken el blenderiyle ya da mutfak robotuna aktararak püre haline getirin. Kıvamı domates çorbası gibi olmalıdır.
  9. Üzerini rendelenmiş kaşar peyniri ve incecik kıyılmış maydanozla süsleyip sıcak sıcak servise sunun. Afiyet olsun...
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle