Limonlu İngiliz Turtası Tarifi

Limonlu İngiliz Turtası Tarifi

Limonun tadını ve kokusuna bayılan bir tek ben olamam!
(0)
Hazırlama 45 dakika
4 Kişilik

Limonlu İngiliz Turtası Tarifi için Malzemeler

Limonlu İngiliz Turtası Tarifi Hazırlanışı

Limonlu İngiliz Turtası Tarifi Tarifi
  1. 25 santim çapındaki kelepçeli kek kalıbının içini ve yanlarını alüminyum folyoyla kaplayın. Pastabanın bir katını kalıbın içine oturtun. (Kenarlarındaki fazlalıkları keserek kalıba tam olarak oturmasını sağlayın)
  2. Diğer taraftan, limonlu muhallebiyi hazırlamak için; yumurta sarıları, tozşeker, un, limon suyunu ve rendelenmiş limon kabuğunu orta boy bir tencereye aktarıp sütü de yavaş yavaş aktarın ve tel çırpıcı yardımıyla çırpmaya başlayın.
  3. Vanilyayı da ekledikten sonra tencereyi orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Sürekli karıştırmaya devam ederek kaynayıncaya kadar pişirin ve kaynar kaynamaz ocaktan alın. Kaşıkla karıştırarak hafifçe soğumasını sağladıktan sonra kalıptaki kekin üzerine aktarıp üzerini düzeltin.
  4. Üzerinin merengini hazırlamak için; oda sıcaklığında bekleyen yumurta aklarını ve tuzu çırpma kabına aktarın. Bu kabı suyun kaynadığı büyük bir tencerenin üzerine oturtup yumurta aklarının ılık hale gelmesini sağlayın.
  5. Kabı tezgahın üzerine koyun ve yumurta aklarını mikserin orta devriyle, kar gibi bembeyaz olup katılaşıncaya kadar, 7-8 dakika çırpın. Tozşekeri ilave edip kaşıkla karıştırın.
  6. Karışımı kalıptaki kekin üzerine şekil vererek yayın.
  7. 5 dakika önceden ısıtıp 150 dereceye ve alt üst konuma ayarladığınız fırında merengin üzeri hafifçe sararıncaya kadar, en az 40 dakika pişirin.
  8. Fırından çıkarıp buzdolabında soğuttuktan sonra servise sunun. Afiyet olsun...
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle