Kayısılı Fıstıklı Tart Tarifi

Kayısılı Fıstıklı Tart Tarifi

İsteyenler kayısı yerine şeftali kompostosu da kullanabilirler.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Kayısılı Fıstıklı Tart Tarifi için Malzemeler

Kayısılı Fıstıklı Tart Tarifi Hazırlanışı

Kayısılı Fıstıklı Tart Tarifi Tarifi
  1. Tart hamurunun hazırlanması için; oda sıcaklığında bekleyen margarin derin bir kaba koyulup üzerine yoğurt eklenir. Tuz ve kabartma tozu katıp karıştırılır. Un da azar azar ilave edilip ele yapışmayan, yumuşak bir hamur elde edilinceye kadar yoğrulur.
  2. Diğer taraftan, 23-25 cm çapındaki tart kalıbı yumuşamış margarinle iyice yağlanır. (Altı çıkabilen tart kalıpları tercih edilmeli)
  3. Hazırlanan tart hamuru elle bastırılarak ve kenarları iki parmak yükseltilerek kalıba yayılır. Kalıp buzdolabında bekletilir.
  4. Kremanın hazırlanmaıs için; hazır puding küçük bir tencereye koyulup üzerine süt eklenir. Toz şeker ve tereyağı katılıp kısık ateşte, tel çırpıcı ya da tahta kaşık yardımıyla sürekli karıştırılarak, katılaşıp muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir.
  5. Puding kaynamaya başlar başlamaz ocaktan alınıp yumurta sarıları teker teker eklenerek karıştırmaya devam edilir.
  6. Rendelenmiş limon kabuğu ilave edildikten sonra tekrar karıştırılıp, hafifçe ılınması beklenir.
  7. Tart hamuru buzdolabından çıkarılıp çatalın ucuyla birkaç yerinden delinir. Ilınan krema tart hamurunun içine aktarılıp üzeri kaşığın tersiyle düzeltilir.
  8. Kayısı kompostusu süzülüp kayısı taneleri, kremanın üzerine çukur kısımları alta gelecek şekilde dizilir.
  9. Tart, 5 dakika önceden 175 dereceye ayarlanmış fırında .25 dakika kadar pişirilip çıkarılır. Ilık hale gelmesi beklenip buzdolabında en az 2-3 saat bekletilir. Servis yapılmadan önce üzerine toz halindeki fıstıklar serpiştirilir. Dilimlenerek servis yapılır.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle