Gülçin\'in Portakallı Keki Tarifi

Gülçin'in Portakallı Keki Tarifi

Gülçin'in portakal reçeliyle yapılan mis kokulu keki
(0)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Gülçin'in Portakallı Keki Tarifi için Malzemeler

Gülçin'in Portakallı Keki Tarifi Hazırlanışı

Gülçin\'in Portakallı Keki Tarifi Tarifi
  1. En az 20-22 cm kenar uzunluğu olan kare bir fırın kabını (borcam olabilir) tezgaha alın. İçine pişirme kağıdını yerleştirip, kenarlarını hafifçe dışarı sarkıtın.
  2. Kek için derin ve geniş bir kabın içine oda sıcaklığındaki yumurtaları kırın. Şekeri ilave edip mikserin yüksek devriyle 2-3 dakika hafif beyazlaşıp, kabarana dek çırpın. Yağ karışımını ve ılık sütü ekleyip yine 2-3 dakika çırpmaya devam edin.
  3. En son vanilyalar, kabartma tozu ve unu ilave edip bu sefer de mikserin düşük ayarında 2-3 dakika çırpın.
  4. Şimdi kalıbın altına reçelin içinden aldığınız portakal dilimlerini yan yana, sıkı sıkı yerleştirin. Eğer portakal reçeliniz yoksa, kabuklarıyla ince ince halka dilimlediğiniz portakalları bir tencereye koyun. Üzerine 1 su bardağı şeker ve 1 su bardağı soğuk su ekleyin. Kısık ateşte portakallar suyunu iyice çekinceye dek pişirin.
  5. Soğutun ve bu portakalları kek için kullanın
  6. Hazırladığınız kek karışımını portakalların üzerine yavaşça aktarın. Fırını 160 derece ama turbo ayarına getirip, fırın ızgarasını en alt rafa yerleştirin.
  7. Kalıbınızı soğuk fırının alt rafına koyup en az 45-50 dakika pişirin. Çıkarın, 7-8 dakika bekleyip fırın kağıdının kenarlarından tutup yukarı kaldırın ve bir servis tabağına ters çevirerek koyun. Kağıdı sıyırıp atın. Üstte portakal dilimleri altı kek olacak. Yeşil fıstık veya fındıkla süsleyip servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle