Esin Hanımın Kısır Salatası Tarifi

Esin Hanımın Kısır Salatası Tarifi

Ülkemizde hemen hemen her kadının bir kısır tarifi vardır. Ama ben en çok Esin Hanım’ın kısırını severim.
(1)
Hazırlama 20 dakika
4 Kişilik

Esin Hanımın Kısır Salatası Tarifi için Malzemeler

Esin Hanımın Kısır Salatası Tarifi Hazırlanışı

Esin Hanımın Kısır Salatası Tarifi Tarifi
  1. Bulguru geniş bir teflon tencereye koyup üzerine sıcak suyu gezdirin. Orta ısılı ateşte,  sürekli karıştırarak 4-5 dakika çevirip ocaktan alın. Böylece bulgur iyice kabarıp yumuşayacaktır.
  2. Diğer taraftan, soyduğunuz soğan ve sarmısakları robota koyup iri parçalar halinde çekin. (soğan ve sarmısağı incecik doğrayarak da kullanabilirsiniz) Çektiğiniz malzemeleri bulgura ilave edip karıştırın. Üzerine salçaları, tuzu, pul biberi,kimyonu, kuru nane ve limon suyunu ilave edip tekrar karıştırın.
  3. İsterseniz malzemeleri çiğ köfte yoğurur gibi yoğurabilirsiniz. Karışımı soğuması için bir kenarda bekletin. Roka ve tere yapraklarını yıkayıp incecik doğrayın. Dereotu ve maydanozu da aynı şekilde doğrayarak bütün yeşillikleri bulgurun üzerine aktarın. Zeytinyağını da katıp tekrar karıştırdıktan sonra servis tabağına aktarın ve servise sunun. Üzerine ikiye ya da dörde böldüğünüz kiraz domateslerle süsleyin.
  4. Not: Ülkemizde hemen hemen her kadının bir kısır tarifi vardır. Ama ben en çok Esin Hanım’ın kısırını severim. Unutmayın ki salçalarımız Gaziantep’ten gelir. Ben bir de Antakya’dan gelen nar ekşisinden 2 yemek kaşığı kadar eklerim.  
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle