Dünürün Kalburabastı Tatlısı Tarifi

Dünürün Kalburabastı Tatlısı Tarifi

Bu tatlıları poğaça şeklinde de yapabilirsiniz.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Dünürün Kalburabastı Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Dünürün Kalburabastı Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Dünürün Kalburabastı Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Eritilip ılıtılmış yağı, sıvıyağ ve yoğurdu derin  ve geniş bir kaba aktarın. Kabartma tozunu ekleyip unu da azar azar ilave ederek yoğurmaya başlayın. Kulak memesinden yumuşak olan ama ele yapışmayan hamuru toplayın.
  2. Hamurdan kabuklu ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp parçaları avuçlarınız arasında yuvarlayın. Sonra da üzerlerine bastırıp oval hale getiirn. İçlerine ceviz ya da fındık içi koyup uçlarını birleştirerek kapatın. Hazırladığınız kalburabastıları fırın kağıdı serilmiş ya da yağlanmış tepsiye aralıklı olarak dizin. 5  dakika önceden ısıtıp 170 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında üzerleri altın sarısı oluncaya kadar pişirip çıkarın.
  3. Diğer taraftan, şurubu hazırlamak için; su ve tozşekeri orta boy bir tencereye aktarıp orta ısılı ateşte ısıtın. Kaynama başlayınca ocağın altını kısın. Kısık ateşte 10 dakika daha kaynatarak limon suyunu sıkıp ocaktan alın. Hafifçe ılık hale gelen sıcak şurubu soğumuş olan tatlının üzerine aktarın .Tatlılar şurubu iyice çekinceye kadar bekletin. Çıkarıp servise sunun.  Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle