Hurmalı Kalburabastı Tarifi

Hurmalı Kalburabastı Tarifi

Hurma sevenler bu kalburabastı tarifini mutlaka denemeliler.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Hurmalı Kalburabastı Tarifi için Malzemeler

Hurmalı Kalburabastı Tarifi Hazırlanışı

Hurmalı Kalburabastı Tarifi Tarifi
  1. Şurubu hazırlamak için; şeker ve suyu bir tencereye koyup kısık ateşte, arada sırada karıştırarak kaynatın. Kaynamaya başlayınca limon suyunu ekleyip 5 dakika daha kaynatın ve ocaktan alın.
  2. İçini hazırlamak için; ceviz içini derin bir kaba koyun. Hurmaların çekirdeklerini çıkarıp küçük küpler halinde doğrayın ve ceviz içiyle karıştırın.
  3. Hamuru hazırlamak için; yoğurt ve sıvıyağı derin bir kaba koyun. Sıcak eritilmiş yağı aktarın. Şeker, irmik ve karbonatı katın. Unu da azar ilave ederek yoğurmaya başlayın. Kulak memesinden daha yumuşak ve ele yapışmayan bir hamur elde etmelisiniz.
  4. Hamurdan kabuklu ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp parçaları avuçlarınız arasında yuvarlayın. Üzerlerine bastırarak neredeyse çay tabağı büyüklüğüne getirin.
  5. İçlerine cevizli hurmalı harçtan birer tatlı kadar koyup D şeklinde kapatın. Becerebilirseniz bu işlemi rendenin iri delikli tarafı üzerinde yapın.
  6. Hazırladığınız tatlıları üzerine fırın kağıdı serilmiş tepsiye aralıklı olarak yerleştirin. fırını 180 dereceye ve alt-üst konuma getirip ısıtın.
  7. Kalburabastıları sıcak fırında en az 35 dakika, üzerleri iyice kızarıncaya kadar pişirip çıkarın. 5 dakika kadar bekletip soğuk haldeki şurubun içine aktarın. 10 dakiak şurupta bekletip çıkarın.
  8. Tatlıları bir servis tabağına dizin. Üzerlerine kalan şurubu gezdirip soğuk olarak servise sunun. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle