Cevizli Kaymaklı Kabak Tatlısı Tarifi

Cevizli Kaymaklı Kabak Tatlısı Tarifi

Kış mevsiminin en güzel sebzelerinden bal kabağı ile yapılan klasik bir tatlı.
(0)
Hazırlama 10 dakika
6 Kişilik

Cevizli Kaymaklı Kabak Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Cevizli Kaymaklı Kabak Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Cevizli Kaymaklı Kabak Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Tatlı balkabağını kabukları soyulmuş ve dilimlenmiş olarak satın alabileceğiniz gibi pazarlarda satılan ufak kabakları soydurup kullanabilirsiniz. Rengi kavuniçi ve diri görünümlü olanları tercih edin.  
  2. Varsa yeşil kısımlarını kesip, iri kuşbaşı et gibi doğrayın. Yani  yaklaşık 5 santim kalınlığında parçalara bölüp orta boy bir çelik tencereye koyun. Üzerine toz şekeri serpiştirip oda sıcaklığında en az 4-5 saat bekletin. Böylece kabaklar suyunu bırakır. Hatta bazı kabaklar o kadar sulu olur ki hiç su eklemeniz gerekmez.
  3. Beklemiş olan ve sulanan kabakları,  kısık ateşin üzerine oturtun. Bir su bardağı ılık suyu da tencerenin kenarından içine aktarın. Tencerenin kapağını kapatıp, kısık ateşte, 35-40 dakika, kabaklar iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. (dikkat etmeniz gereken nokta, kabakların dağılmamasıdır) 
  4. Kabakları ocaktan alıp soğumasını bekleyin. Servis tabağına aktarıp dövülmüş ceviz ya da taze kaymakla süsledikten sonra servis yapın. İsterseniz kalın çekilmiş fındık veya yeşil fıstık da kullanabilirsiniz.  Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle