Barbunyalı Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

Barbunyalı Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

Pırasa ve barbunyanın uyumu nefis oldu.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Barbunyalı Zeytinyağlı Pırasa Tarifi için Malzemeler

Barbunyalı Zeytinyağlı Pırasa Tarifi Hazırlanışı

Barbunyalı Zeytinyağlı Pırasa Tarifi Tarifi
  1. İnce uzun pırasaların kökleri kesilip, sararmış yaprakları ayrıldıktan sonra yıkanır. Pırasalar yaklaşık 2-3 santim uzunluğunda parçalar elde edilecek şekilde dilimlenir. Havuç soyulup ince halkalar halinde doğranır.
  2. Zeytinyağı geniş bir tencereye koyulup kızdırılır. Üzerine yarımay şeklinde incecik doğranmış soğanlarla birlikte havuçlar koyulur. Orta ısılı ateşte, arada sırada karıştırılarak 2-3 dakika kadar kavrulur.
  3. Pırasa da katılıp hafifçe yumuşayıncaya kadar, 2 dakika daha kavrulur. Üzerine tuz ve tozşeker serpilir. Limon suyu da aktarılıp yıkanmış pirinç ilave edilir.
  4. Sıcak su tencerenin kenarından aktarılıp tencerenin kapağı kapatılır ve kısık ateşte pırasalar iyice yumuşayıncaya kadar pişirilir.
  5. Pırasalar yumuşayınca barbunyalar eklenip 5 dakika daha pişirildikten sonra yemek ocaktan alınır. Eğer yemek suyunu çeker ve pırasalar pişmezse sıcak su eklenir.
  6. Pişen yemek ocaktan alınıp soğuması beklenir. Yemek servis tabağına aktarılıp üzeri istenirse ince kıyılmış maydanozla süslenerek servise sunulur. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle