Yoğurtlu Hindili Börek Tarifi

Yoğurtlu Hindili Börek Tarifi

Hindili Börek mi olur demeyin, üzerine de yoğurt döktünüz mü bayılacaksınız!
(1)
Hazırlama 45 dakika
1 Kişilik

Yoğurtlu Hindili Börek Tarifi için Malzemeler

Yoğurtlu Hindili Börek Tarifi Hazırlanışı

Yoğurtlu Hindili Börek Tarifi Tarifi
  1. Haşlanmış hindi eti tel tel ayrılır. Lahana yaprakları yıkanıp incecik kıyılır. Havuçların uçları kesilip üzerleri kazındıktan sonra rendelenir. Soğanlar soyulup incecik yemeklik doğranır. Sıvıyağ tavada kızdırılıp soğan tavaya aktarılır ve karıştırılarak sararıncaya kadar, 2-3 dakika kavrulur.
  2. Kıyılmış lahana ve havuç eklenip 3-5 dakika kadar kavrulur. Tuz, karabiber ve kesmeşeker ilave edilip karıştırılır. Hindi eti ve soya sosu da katıldıktan sonra karıştırılır ve ocaktan alınır. (sebzelerin diri kalması önemlidir)
  3. Sosun hazırlanması için, sıvıyağ ve su küçük bir kapta karıştırılır. İstenirse 1 yemek kaşığı soya sosu katılabilir.
  4. Yufkalardan biri tezgaha serilip hazırlanmış olan sos fırça yardımıyla yufkanın üzerine sürülür. İkinci yufka üzerine kapatılıp bastırılır. Pasta tabağı yufkanın üzerine yerleştirilip bıçak yardımıyla kesilerek yuvarlak yufkalar elde edilir.
  5. Hazırlanan etli sebzeli karışım yuvarlak yufkanın tam ortasına gelecek şekilde yayılır. Kenar kısımları içe doğru katlanıp kalın bir sigara böreği elde edilecek şekilde sarılır. Diğer yufkalara da aynı işlemler uygulanır.
  6. Yumurtalar küçük bir kapta çırpılır. Galeta unu bir tabağa yayılır.
  7. Hazırlanmış olan börekler önce çırpılmış yumurtaya, sonra galeta ununa bulanır.
  8. Börekler fırın kağıdı serilmiş ya da yağlanmış olan fırın tepsisine aralıklı olarak dizilir. 10 dakika önceden 175 dereceye ve alt-üst konuma ayarlanmış fırında en az 30-35 dakika kadar pişirilip çıkarılır. Sıcakken üzerine sarmısaklı yoğurt gezdirilip servise sunulur. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle