Vanilyalı Cheese Kek Tarifi

Vanilyalı Cheese Kek Tarifi

Limon aromalı ve vanilyalı harika bir cheese kek (çizkek) tarifi. Misafirleriniz çok sevecek!
(1)
Hazırlama 15 dakika
6 Kişilik

Vanilyalı Cheese Kek Tarifi için Malzemeler

Vanilyalı Cheese Kek Tarifi Hazırlanışı

Vanilyalı Cheese Kek Tarifi Tarifi
  1. 25-30 santim çapındaki kelepçeli kek kalıbı yumuşak margarinle iyice yağlanır.
  2. Kakaolu bisküviler mutfak robotunda çekilerek ya da temiz bir buzdolabı poşetinin içinde dövülerek un haline getirilir ve derin bir karıştırma kabına aktarılır. Üzerine oda sıcaklığında iyice yumuşamış olan margarin eklenip bisküvilerin yağla iyice karışabilmesi için oldukça uzun süre yoğrulur.
  3. Oldukça yumuşak bir hamur elde edilip yağlanmış kalıba kenarları 3 santim yükseltilerek yerleştirilir. Eller suyla sık sık ıslatılarak hamur yarım santim kalınlığına getirilir. Kalıptaki hamur buzdolabında 1-2 saat bekletilir.
  4. Diğer taraftan, harcının hazırlanması için; toz kremşanti ve süt derin bir kaba aktarılır. Tozşeker de eklenip mikserin yüksek devriyle 4-5 dakika çırpılır. İyice katılaşan şekerli kremşantinin üzerine labne peynir, vanilya ve tatlı susuz yoğurt ilave edilip 2-3 dakika daha çırpılır.
  5. Jöle küçük bir kaseye koyulup üzerine kaynar su eklenir. Çatalla hızlı hızlı karıştırılarak jöle iyice eritilir.
  6. Üzerine rendelenmiş limon kabuğu da katılıp jöle erir erimez kremalı harcın içine eklenip yine mikserle 1-2 dakika çırpılır.
  7. Buzdolabında bekleyen kalıp çıkarılır ve bisküvilerin ortasındaki boşluğa bu karışım kaşıkla aktarıldıktan sonra üzeri spatulayla düzeltilir.
  8. Buzdolabında bir gece daha bekletilen kek ertesi gün kalıptan çıkarılır ve üzerine rendelenmiş çikolata serpiştirildikten sonra dilimlenerek servise sunulur. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle