Vişneli Light Cheese Kek Tarifi

Vişneli Light Cheese Kek Tarifi

Vişneli cheese kek (çizkek) severler bu hafif cheese kek tarifine bayılacak
(1)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Vişneli Light Cheese Kek Tarifi için Malzemeler

Vişneli Light Cheese Kek Tarifi Hazırlanışı

Vişneli Light Cheese Kek Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında yumuşamış margarin derin bir kaba aktarılır. Üzerine yumurta sarısı ve tozşeker eklenip un da ilave edildikten sonra yoğrulmaya başlanır. (bu tarifi uygularken klasik Türk kahvesi fincanı kullanılması ölçüyü tutturabilmek için şarttır.)
  2. Kulak memesi yumuşaklığında ve ele yapışmayan bir hamur elde edilip oda sıcaklığında 15-20 dakika kadar dinlendirilir.
  3. Diğer taraftan, 20-24 santim çapındaki bir tart kalıbı, yuvarlak borcam ya da kenarları yüksek herhangi bir yuvarlak kalıp yumuşamış margarinle iyice yağlanır.
  4. Hamur iki temiz naylon arasında kalıptan 5 santim büyük olacak şekilde açılır. Hazırlanan hamur kullanılacak kalıba, kenarları yükseltilerek yayıldıktan sonra üzeri 5-6 yerinden çatalla delinerek pişerken kabarması engellenir.
  5. Diğer taraftan, tatlı yoğurt ve peynir derin bir kaba aktarılır. Üzerine tozşeker ve vanilya ilave edilip oda sıcaklığında bekleyen yumurtalar da içine kırıldıktan sonra malzemeler mikserin yüksek devriyle 2-3 dakika kadar çırpılır.
  6. Hazırlanan harç hamurun ortasındaki çukurluğa aktarılır.
  7. 10 dakika önceden 175 dereceye ayarlanmış fırında 25 dakika kadar pişirilip çıkarılır. Soğuması beklenir.
  8. Diğer taraftan, dondurulmuş vişneler oda sıcaklığında 30 dakika bekletilir. Böylece buzu çözülen ve sulanan vişneler küçük bir çelik tencereye aktarılır. Mısır nişastası eklenip kısık ateşte sürekli karıştırılarak kaynayıncaya kadar pişirilir.
  9. Kaynayınca ocaktan alınır ve kekin kekin üzerine aktarılır. İstenirse hazır tart jölesi pişirilip buzu çözülen vişnelerle karıştırılarak kekin üzerine yerleştirilebilir.
  10. Pasta buzdolabında en az 5-6 saat ya da 1 gece bekletilir. Dilimlenip, soğuk olarak servise sunulur. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle