Cheesecake Tarifleri

Cheesecake tarihinin 4 bin yıl öncesine dayandığını biliyor musunuz? Cheesecake’i tatmayan veya evde yapmayan neredeyse yoktur. Hem ülkemizde hem de dünyada yemek dünyası gelişip, yaygınlaşmaya devam ediyor ve edecek de. Cheesecake tarifiher ne kadar New York ile anılsa da aslında 4 bin yıl öncesinde Yunanistan’dan çıkmıştır. Evet, aynen öyle… İlk cheesecake yapımı 4 bin yıl öncesinde Yunanistan’a dayanıyor. Hatta bazı söylentilere göre, ilk cheesecake için 236 yılı gösteriliyor. Üstelik şimdikine göre, bu tatlı o zamanlar daha kolay cheesecake tarifi ile yapılıyordu. Aynı zamanda bu kolay cheesecake, Yunan düğünlerinde düğün pastası olarak konuklara ikram ediliyordu.

Pratik cheesecake tarifi ise kısmen şöyleydi o zamanlar; peynir dümdüz bir kıvam alana kadar eziliyor, şeker yerine bal ile yapılıyordu. İyice ezilen peynire, bal ilave ediliyor ve beyaz un ile kepekli unla birlikte iyice karıştırılarak kalıplara konuluyor ve pişiriliyordu.

Sonralarda bu kolay cheesecake tarifi Roma İmparatorluğu’nun Avrupa’yı fethetmesiyle birlikte dünyaya yayılmaya başlıyor Her ülke kendi damak tadına göre cheesecake tarifi yaratmaya başlıyor. Cheesecake tarifine krem peynir eklemeyi ise Amerikalılar buldu. Şimdilerde ise her gittiğimiz kafelerde ve restoranların menüsünde mutlaka yer alıyor. Cheesecake tarifinin bulunuşunun üzerinden yıllar yıllar geçse de değişmeyen asıl gerçeği, çok lezzetli olduğu. Peki, tüm dünyanın dilinde ve damağında olan bu tatlı için cheesecake nasıl yapılır diye düşünmeyi bırakın labneleri, şekerleri alın ve kolları sıvayın. İster fırında pişeni, ister hiç pişmeyeni deneyin. Karar sizin…

Ancak üzerinin sosunu sakın ihmal etmeyin. Hazırladıktan sonra tüm sevdikleriniz ile bu leziz cheesecake'i sevdiklerinizle paylaşmayı ihmal etmeyin. Çünkü onlara bu güzel tatlıyı ikram ettiğinizde, emin olun elinizin lezzeti ve mutfaktaki başarınız dillere destan hale dönüşecek. 

Kolay cheesecake tarifi için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla..