Pazılı Kıymalı Kişloren Tarifi

Pazılı Kıymalı Kişloren Tarifi

Dilerseniz bu tarifi ıspanak ile de yapabilirsiniz.
(0)
Hazırlama 1 saat
8 Kişilik

Pazılı Kıymalı Kişloren Tarifi için Malzemeler

Pazılı Kıymalı Kişloren Tarifi Hazırlanışı

Pazılı Kıymalı Kişloren Tarifi Tarifi
  1. İç harcının hazırlanması için; soğanlar incecik yemeklik doğranır. Pazıların yaprakları başka bir yemek için ayrılır, sapları yıkandıktan sonra incecik doğranır.
  2. Kıyma, sıvıyağ ve pazı sapları orta boy bir tavaya koyulup sürekli karıştırılarak 2-3 dakika kavrulur. Soğan, biber, tuz ve karabiber eklenip 3-4 dakika daha kavrulur. Sonra da ocaktan alınır ve bir kenarda soğuması beklenir.
  3. Hamurun hazırlanması için; un derin bir yoğurma kabına koyulup tuz ve kabartma tozu eklenir.Oda sıcaklığında yumuşamış olan yağ ve yoğurt ilave edilip yoğurmaya başlanır. Kulak memesi yumuşaklığında olan ve ele yapışmayan hamur toplanıp üzeri bir mutfak peçetesiyle örtülerek oda sıcaklığında 30 dakika bekletilir.
  4. Üzeri için; süt kreması ve un orta boy bir kaseye koyulur. Tel çırpıcıyla çırpmaya devam edilerek yumurtalar da eklenir. Rendelenmiş peynir, tuz ve karabiber serpilip karıştırıldıktan sonra bu karışım soğumuş olan pazılı harca ilave edilir.
  5. Dinlenen kişloren hamuru 24-28 santim çapındaki orta boy ve yağlanmış bir tart kalıbına, kenarları 2-3 santim yükseltilerek yayılır. Tart kalıbı yerine kelepçeli kek kalıbı ya da borcam da  kullanılabilir. Hamur çatalın ucuyla 4-5 yerinden delinir. Hazırlanan pazılı harç hamurun ortasına aktarılır. İstenirse domates dilimleriyle süslenebilir.
  6. 5 dakika öncedoen 180 dereceye ve alt-üst konuma ayarlanan fırında 35 dakika, kenarları hafif kahverengi oluncaya kadar  pişirilip çıkarılır.
  7. Dilimlenir ve sıcak sıcak servise sunulur. Not: İstenirse kıyma kullanılmayabilir Afiyet olsun…    
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle