Lor Peynirli Karadeniz Tatlısı Tarifi

Lor Peynirli Karadeniz Tatlısı Tarifi

Karadeniz'den kötü bir yemek çıkma olasılığı var mı?
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Lor Peynirli Karadeniz Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Lor Peynirli Karadeniz Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Lor Peynirli Karadeniz Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Hamuru hazırlamak için; sıvıyağ,süt, tuz ve unu derin bir kaba koyup yoğurmaya başlayın. Kulak memesi yumuşaklığında ve ele yapışmayan bir hamur elde edeceksiniz. Hamuru eşit büyüklükte dört parçaya bölün. Üzerlerini mutfak peçetesiyle örtüp oda sıcaklığında 30 dakika dinlendirin.
  2. Diğer taraftan şerbeti hazırlamak için; su ve tozşekeri bir tencereye koyup kısık ateşin üzerine oturtun. Arada sırada karıştırarak kaynatın. Kaynayonca limon suyunu ekleyip 5 dakika daha kaynatın ve ocaktan alın.
  3. Diğer taraftan, çökelek ve ceviz içini (fındık içi de kullanabilirsiniz) bir kapta karıştırın.
  4. Dinlenen hamurlardan birini hafif unlu tezgahta açabildiğiniz kadar ince açın. Üzerine eritilmiş yağdan 2-3 yemek kaşığı kadar gezdirip peynirli içten serpiştirin. yufkayı bir ucundan başlayarak sıkı ve ince bir rulo olacak şekilde açın. Ruloyu 2 santim kalınlığında parçalar elde edecek şekilde dilimleyin.
  5. Yuvarlak bir borcamı (2 adet kullanmanız gerekebilir) yağlayın ya da üzerine yağlı kağıt serin.
  6. Hazırladığınız hamur parçalarını tepsinin ortasından başlayarak dik bir şekilde sıkı sıkı yerleştirin. tepsiyi doldurun. Gerekirse bir borcam daha kullanabilirsiniz.
  7. Tüm yufkalara aynı işlemleri uygulayıp tepsiye yerleştirin. kalan erimiş yağı üzerlerine gezdirin.
  8. Fırını 180 dereceye ve slt-üst konuma ayarlayıp ısıtın. Hamurları, sıcak fırında üzerleri iyice kızarıncaya kadar, en az 35-40 dakika pişirip çıkarın. Biraz bekledikten sonra soğuk haldeki şerbeti üzerine gezdirin. İyice çekmesini bekleyip servise sunun. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle