Kremalı Ayva Tatlısı Tarifi

Kremalı Ayva Tatlısı Tarifi

Taze kaymak, krem şanti, krema ya da dondurmayla servise sunabilirsiniz.
(0)
Hazırlama 20 dakika
4 Kişilik

Kremalı Ayva Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Kremalı Ayva Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Kremalı Ayva Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Ayvaları iyice yıkayıp ortadan ikiye bölün. Çekirdek kısımlarını bir çay kaşığıyla biraz fazla oyup çıkarın ve ortalarında birer çukur oluşturun. Kararmamaları için; ayvaların üzerine limon suyu gezdirip geniş bir çelik tencereye, çukur kısımları üste gelecek şekilde yerleştirin.
  2. Ayvalara renk vermesi için; çekirdeklerinden 7-8 tanesini temiz tülbent içine koyup bağlayarak ya da kapalı çay süzgeçlerinin içine koyarak tencereye yerleştirin. Bazen (Ayvalar pişerken pembeleşmediği için, ben 1 çay bardağı suda erittiğim kırmızı gıda boyasını da tencereye aktarıyorum) (ayvaları pembe yapmak için lohusa şekerini bıçakla ufak parçalara ayırıp tencereye koyabilirsiniz) Böylece ayvaların rengi kıpkırmızı olacaktır.
  3. Diğer taraftan, elmaları soyup derin kabın içine rendeleyin. Üzerine tarçın ekleyip karıştırdıktan hemen sonra bu harçtan ayvaların çukur kısımlarına birer yemek kaşığı yerleştirin. 2 su bardağı tozşekeri ayvaların üzerine serpiştirin.
  4. Ilık suyu da tencerenin kenarından aktarın. Tencerenin kapağını kapatıp çok kısık ateşte pişmeye bırakın. Ayvaların cinsine göre değişmekle birlikte, çok kısık ateşte yaklaşık 60 dakika kadar pişirmek, ayvaların iyice yumuşaması için yeterli olacaktır.
  5. Tencerede ılınmasını beklediğiniz ayvaları bir servis tabağına yerleştirin. Üzerine pişme suyunu yani şerbetini gezdirin. Taze kaymak, krem şanti ya da dondurmayla servise sunabilirsiniz. Afiyet olsun...
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle