Elmalı Tahinli Nevzine Tarifi

Elmalı Tahinli Nevzine Tarifi

Bugün beş çayına misafiri olanlar övgüleri toplayacak!
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Elmalı Tahinli Nevzine Tarifi için Malzemeler

Elmalı Tahinli Nevzine Tarifi Hazırlanışı

Elmalı Tahinli Nevzine Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında yumuşamış olan margarin, tahin, yoğurt ve yumurtayı derin bir yoğurma kabına koyun. Kabartma tozunu serpip unu da azar azar ilave ederek yoğurmaya başlayın. Kulakmemesinden daha yumuşak ama ele yapışmayan bir hamur elde edeceksiniz. Hamuru toplayıp bir kenarda bekletin. (Gerekirse daha fazla un ekleyebilirsiniz)
  2. Diğer taraftan, iç malzemesini hazırlamak için; elmaları soyup rendeleyin ve suyunu sıkıp derin bir kaseye koyun. Ceviz içi, tarçın ve tozşekeri ilave edip kaşıkla karıştırın.
  3. Diğer taraftan en az 20-25 samtim çapındaki borcamı ya da kelepçeli kek kalıbını (dikdörtgen ya da kare şeklinde bir kalıbı da kullanabilirsiniz) iyice yağlayın.
  4. Hamuru ikiye bölüp parçalardan birini ister merdaneyle açarak, ister elinizle bastırarak kalıba yayın. Üzerine hazırladığınız elmalı karışımı yayın.
  5. Diğer hamuru da kalıp büyüklüğüne getirip üzerine kapatın. Üstteki hamurun uçlarını alttakiyle birleştirmeye çalışın.
  6. Pastayı dilimleyip 5 dakika önceden ısıtıp 180 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında kenarları ve üzeri hafif sarı-kahverengi oluncaya kadar, 30-35 dakika pişirip çıkarın.
  7. Ilık hale gelmesini bekleyip üzerine pudraşekeri serpiştirin ve önceden dilimlediğiniz şekilde dilimleyerek servise sunun. Afiyet olsun...
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle