Elmalı Fransız Tartı Tarifi

Elmalı Fransız Tartı Tarifi

Çırpılmış süt kreması veya dondurma ile nefis olur.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Elmalı Fransız Tartı Tarifi için Malzemeler

Elmalı Fransız Tartı Tarifi Hazırlanışı

Elmalı Fransız Tartı Tarifi Tarifi
  1. Hamurun hazırlanması için; un derin bir kaba aktarılıp üzerine tuz atıldıktan sonra, iyice karıştırılır. Kabartma tozu gibi paketlerde satılan instant kuru maya unun üzerine eklenip tekrar karıştırılır.
  2. Üzerine toz şeker serpilip karıştırmaya devam edilir. Oda sıcaklığında bekleyen yumurta kırılıp süt de azar azar ilave edildikten sonra, hamur yoğrulmaya başlanır.
  3. Yaklaşık 4-5 dakika yoğrulan hamura oda sıcaklığında iyice yumuşamış olan margarin ilave edilir. Malzemeler iyice karışıncaya ve ele yapışmayan bir hamur elde edilinceye kadar yoğrulur. Üzeri nemli bir mutfak peçetesyle örtülüp hamur oda sıcaklığında 20 dakika kadar dinlendirilir.
  4. Dinlenip iyice kabaran hamur iki eşit parçaya ayrılır.
  5. Yaklaşık 25-30 ya da 35 santim çapındaki iki kalıp yumuşak margarinle yağlanır. Kalıpların dibine 1 tatlı kaşığı kadar un serpilir.
  6. Hamurlar merdane yardımıyla tart kalıbı büyüklüğünde açılıp kalıplara, kenarları 2 santim kadar yükseltilerek yayılır. Hamur birkaç yerinden çatalla delinir.
  7. Elmaların kabuğu soyulup yarım ay şeklinde ve yarım santim kalınlığında dilimlenir. Elma dilimleri hamurun dış kısmından başlanıp ortasına doğru döndürülerek yerleştirilir.
  8. Tereyağı elma dilimlerinin üzerine fındık büyüklüğünde parçalar halinde yerleştirilir. Üzerine toz şeker serpiştirilir.
  9. Tart, 5 dakika önceden 200 dereceye ayarlanmış fırında 25-30 dakika kadar pişirilip çıkarılır. Soğuması beklenip, çırpılmış süt kreması veya dondurmayla birlikte servis yapılır.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle