Doğum Günü Kurabiyeleri Tarifi

Doğum Günü Kurabiyeleri Tarifi

Evde kutlanacak bir doğum günü için hem renkli hem lezzetli kurabiyeler hazırlamak isteyenlere özel bir tarif.
(0)
Hazırlama 15 dakika
8 Kişilik

Doğum Günü Kurabiyeleri Tarifi için Malzemeler

Doğum Günü Kurabiyeleri Tarifi Hazırlanışı

Doğum Günü Kurabiyeleri Tarifi Tarifi
  1. Renkli hamurların hazırlanması için; toz jöle derin bir kaba aktarılır. Üzerine ılık su eklenip çatalla çırpılarak jöle eritilir. Limon suyu ve sıvıyağ da ilave edilip pudraşekeri ve nişasta da katılır. Sert bir hamur elde edilinceye kadar yoğrulur.
  2. İyice yoğrulmuş olan ve  ele yapışmayan sert hamur temiz bir buzdolabı poşetine koyularak buzdolabında bir gece bekletilir. Ertesi gün buzdolabından çıkarılan hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar koparılır. Parçaların her birinin içine değişik renkli gıda boyalarından toplu iğnenin tepesi kadar katılıp yoğrulur.
  3. Yoğurma işlemi boyalar hamurlara iyice yedirilinceye kadar sürdürülür. Bu renkli şeker hamurlardan çeşitli şekiller hazırlanır ve kurabiyelerin üzerine yapıştırmak için kenarda bekletilir. Diğer taraftan, kurabiye hamurunun hazırlanması  için; oda sıcaklığında yumuşamış margarin derin bir kaba koyulur. Üzerine oda sıcaklığında bekleyen yumurtanın sarısı katılır. Pudra şekeri ilave edildikten sonra un da yavaş yavaş eklenmeye başlanır. Karışım, yumuşak bir hamur elde edilinceye kadar yoğrulduktan sonra oda sıcaklığında 1 saat kadar bekletilir.
  4. Hamur tezgahın üzerinde merdane yardımıyla bir santim kalınlığında açılır. Hamurdan şekilli kurabiye kalıpları yardımıyla parçalar çıkarılır. ve fırın kağıdı serilmiş tepsiye aralıklı olarak yerleştirilir. Kurabiyeler 5 dakika önceden 175 dereceye ayarlanmış olan fırında  üzerleri beyaz kalacak şekilde, 15 dakika pişirilip çıkarılır. Soğumaları beklenip üzerleri renkli hamurlarla süslenerek servise sunulur. Afiyet olsun.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle